Grim Fandango

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grim Fandango
Grim Fandango Ön Yüz
Grim Fandango Ön Yüz
GeliştiriciLucasfilm Games Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıLucasArts
YönetmenTim Schafer Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YapımcıLucasArts
TasarımcıTim Schafer
BesteciPeter McConnell Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorGrimE
PlatformPC ve PS4
Çıkış30 Eylül 1998
TürMacera
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Grim Fandango başlıca Tim Schafer tarafından yazılarak 1998'de LucasArts tarafından çıkarılmış, kara mizah ve neo-noir tarzında bir macera oyunudur. Aynı zamanda, LucasArts'ın üç boyutlu grafikler kullanan ilk macera oyunu olma niteliğini de taşımaktadır. Öteki macera oyunlarında olduğu gibi, bulmacaları çözerek ilerleme kaydedebilmek için bunda da diğer karakterlerle etkileşime girilmeli, objeler doğru bir şekilde incelenmeli, toplanmalı ve kullanılmalıdır. Oyun, Azteklerin "öbür dünya" inanışı, Kazablanka, On the Waterfront filmleri, The Maltese Falcon romanı, Meksika folklörü ve yine Meksika'nın "Ölüler günü" (İspanyolca: Dia De Los Muertos) bayramı gibi birçok farklı kültür ve eserlerden ilham alınarak yapılmıştır. 27 Ocak 2015'te PS4, PSVITA ve PC için Remastered sürümü çıkarıldı.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Grim Fandango, GrimE motorunu kullanan ilk oyun olmakla beraber; özellikle kontrol sistemi açısından klasik "point&click" macera oyunlarından ayrılmaktadır. LucasArts'ın önceki macera oyunlarının çoğunda kullandığı SCUMM motorunun aksine; GrimE motorunda oyun karakterlerinin yönlendirilmesinde fare yerine klavye, hatta isteğe bağlı olarak oyun çubuğu kullanılabilmektedir.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Manuel Calavera (kısaca Manny) Ölüm Departmanı'ndaki (Department of Death) bir seyahat acentesinde, ruhlara ebedi huzura doğru çıkacakları dört yıllık yolculuk için lüks seyahat paketleri satmakla görevlidir. Manny patronunun kendisine verdiği 2. sınıf müşterilerden kurtularak 1. sınıf zengin müşterilerle ilgilenmek istemektedir. Bu arayışı patronu Don Copal'in hoşuna gitmez ve işinde askıya alınır. Tam bu sırada kahramanımız Manny , gizli bir yeraltı örgütü olan LSA örgütünün başı Salvador Limones ile tanışır. Bu tanışmadan sonra Manny , başına geldiği olayların basit bir rant kavgası olmadığını anlayacak ve Ölüler Diyarı'ndaki pis işleri yok etmek için 4 sene sürecek olan uzun bir görevle ilgilenecektir.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce Lucas Arts ile Monkey Island serisi, Day of the Tentacle ve Full Throttle projelerinde de çalışmış olan Tim Schafer tarafından tasarlanan Grim Fandango; sayısız oyun dergisi ve otorite tarafından 1998 yılının en iyi oyunu seçilmiştir.

Tim Schafer,LucasArts'tan ayrılıp Double Fine şirketini kurmuştur.

Grim Fandango'nun halen tüm hakları Lucas Arts şirketine ait olduğundan dolayı Grim Fandango'nun devamı çıkmaza girmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]