Gres kalemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grease pencil.jpg

Gres kalemi, sertleştirilmiş renkli balmumundan yapılmış bir yazı aracıdır ve sert, parlak, gözenekli olmayan yüzeyleri işaretlemek için kullanışlıdır. Bu kalem genellikle, bir mum boyaya benzeyen ancak daha güçlü toksik olmayan opak balmumundan (parafin, balmumu, ceresin, karnauba veya spermaceti balmumu) yapılır. Gres kalemlerinden yapılan işaretler neme karşı dayanıklıdır ve genellikle işaretli yüzeyleri bir kâğıt havluyla ovalayarak giderilebilir.[1]

Gres kalemleri çeşitli şekillerde mevcuttur. Dış kaplama ahşaptan (sıradan bir kalem gibi) yapılabilir ve bir bıçak veya kurşun kalem için kalemtıraş ile keskinleştirilebilir. Diğer tipler kâğıtlarla örtülür, kâğıtları soymak için bir ip çekilerek keskinleştirilir ve işlevsel kalmak için hiçbir ek araca ihtiyaç duyulmaz. Daha yakın zamanlarda, esasen uçlu kaleme benzer, fakat farklı bir kurşun ile tahrik şeklinde üretilmiştir.

Gres kalemleriyle kullanılan yüzeyler arasında porselen, cam, kayaç, cilalı taş, plastik, seramik ve diğer çini, lake veya cilalı yüzeyler, ayrıca fotoğraf baskısı için kullanılan parlak kuşe kağıt (özellikle kontak baskı için), x -oraylar, haritalar ve manyetik bant bulunuyor. Ayrıca teatral renkli jelleri etiketlemek için kullanılır.[2] Genellikle kullanılan inşaat yüzeyini nadiren çizdiğinden, inşaat veya tamircinin işaretleme aracı olarak kullanılır. Islak bir yüzeyi işaretlemek için kullanılabilir. Bazı geleneksel sanatçılar arasında da tercih edilmektedir. Cam üzerine yazma kabiliyeti nedeniyle, genellikle kimya laboratuvarlarında züccaciye markalama yapmak için kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]