Esrarengiz Kasaba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gravity Falls sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Gravity Falls
Gravity Falls Logo2.jpg
Dizi logosu
Format Animasyon serisi
Tür Komedi / Macera / Fantastik / Gizem / Dram
Yaratan Alex Hirsch
Yönetmen John Aoshima
Yaratıcı yönetmen(ler) Michael Rianda
Seslendiren ABD
Jason Ritter
Kristen Schaal
Alex Hirsch
Linda Cardellini
Türkiye
Ali Hekimoğlu(Sadece 1.Sezon)
Sercan Gidişoğlu(2.Sezon Başından Beri)
Selen Öztürk
Ercan Demirel
Cüneyt Sayıl
Nurhan Yılma
Tema müziği bestecisi Brad Breeck
Açılış müziği Gravity Falls Main Title Theme
Besteci Brad Breeck
Ülke ABD
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 36 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Alex Hirsch
Yapımcı

Tobias Conan Trost (Yapımcı)

Rob Renzetti (Denetleyici yapımcı)
Gösterim süresi 22-30 Dakika
Yapım şirketi Disney Television Animation
Yayın bilgileri
Kanal Disney XD
Disney Channel
Resim formatı 480i (SDTV)
720p (HDTV)
Yayın tarihi ABD
15 Haziran 2012 - günümüz
Türkiye
3 Kasım 2013 – Devam Ediyor
Durumu Yayında
Dış bağlantılar
Website

Esrarengiz Kasaba (Gravity Falls), (IMDB Puanı 8.9'dur) Alex Hirsch tarafından oluşturulmuş Disney Channel orijinal serisidir. Alex Hirsch'in yönetmeni olduğu ilk çizgi filmidir. Ayrıca Alex, bu seri ile adını dünyaya duyurmuştur.15 Haziran 2012'de bir ön gösterim olarak ilk bölüm ABD'de yayınlanmıştır. Ancak dizi resmen 29 Haziran 2012'de yayına girmiştir. Türkiyede ise bazı sorunlar yüzünden 2013 yılında yayına girmiştir. Bu dizideki birçok karakterin seslendiricisi Cartoon Network'te de çalışmıştır. ABD'de 1. Sezon 20.bölümle 1 Ağustos 2013'te bitmiş, 2. Sezon ise 1 Ağustos 2014'te tekrar başlamıştır. 11 Mart 2015'te yayınlanan yarı-sezon finalinden sonra dört aylık bir ara verilmiştir, fakat 12 Temmuz'da yeni bölümler yayınlanmaya başlamıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ebeveynleri bir yaz ikiz kardeşler Dipper ve Mabel Pines'ı babalarının amcası Harika Amca Stan (Harikamca) yanına Oregon Gravity Falls'a gönderir. Dipper ve Mabel kasabada bazı tuhaf olaylar yaşarlar ve Dipper gizemli bir günlük bulurlar. Çizgi film Dipper ve Mabel'ın yaşadıkları maceralarla devam eder. Bu sırada Harika Amcaları Stan onlara inanmaz ve bu şeylerin hayal gücü eseri olduklarını savunur. 2. sezonda kasabadaki gizemli olayların var olduğunu bildiğini kabul eder.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • *Dipper Pines: Dipper, Mabel Pines'ın ikiz kardeşidir. Alnında büyük ayı takım yıldızı şeklinde doğum lekesi vardır. Dipper çok zekidir, meraklıdır ve yaratıcıdır ama fiziksel olarak güçsüzdür.3 numaralı günlüğü yanında taşır. Günlüklerin yazarına hayrandır. 12 yaşındadır ama Wendy ve arkadaşları ile takılabilmek için ergen olduğunu söyler. Kız kardeşi ile "Gravity Falls"ın sırlarını ortaya çıkarmaya çalışır. Çizgi filmin başlarında 15 yaşındaki Wendy'e aşıktır.
 • *Mabel Pines: Mabel bir şeker gibidir. Her durumda olumluyu düşünür. Biraz şapşal olmasına karşın, enerjiktir, dürüsttür ve her zaman sizi güldürmeyi başarır. Domuzu Paytak'ı çok sever ve rengarenk kazaklar giyer. Mükemmel bir sanatçıdır. Dipper'dan 5 dakika büyüktür. Maceralarında ikiz kardeşine yardım eder.
 • *Stanley Pines : Dipper ve Mabel'ın sinsi amcası Stan, Gizemli Kulübe'de çalışır. Tembel ve paragözdür. Geçimini bu kulübeyle kazanır. Yalancı ve hilekâr olsa da aslında bütün yaptıklarının bir nedeni vardır.Ama geceleyin gizlice otomat makinesini kullanarak bodruma yani labaratuara inerek portalı çalştırıp kardeşini kurtarmaya çalışır ve 2.Sezonun 11.Bölümünde bunu başarmıştır. Hayatının Yarısını Kardeşini Kurtamak İçin Harcadığı 2. sezonun 12. bölümünde anlaşılır .
 • *Soos Ramirez: Gizem Kulübesi'nin hediye dükkanında çalışır. Dipper ve Mabel'ın arkadaşı olan Soos, sevimli ve iri biridir. O da Dipper ve Mabel gibi Gravity Falls'da garip şeyler olduğunu gören kişidir. Babası küçüklüğünden beri ortada yoktur. Bu Yüzden doğum günü kutlamaz. Melody ile birliktedir. Bazen tuhaf fikirler söyler, ona kimse inanmaz fakat bu fikirler gelecekte olur.Ve bazı düşüncelere göre Stanley Soos'un babası olabilir.20
 • *Wendy Corduroy: Yumuşak ve havalı bir genç olan Wendy, Gizemli Kulübe'de yarı zamanlı çalışan ve Dipper'ın aşık olduğu kişidir. Dipper dizinin 2. sezonunda Wendy'e aşkını itiraf etmiştir ve Wendy bunu başından beri bildiğini fakat Dipper için çok büyük olduğunu söyler.Ama ilginçtir ki, Mabel Ve Dipperın Zamanda Geriye Gittikleri Bölümde Wendy Dipper'ı Sevdiğini Söyler ?
 • *Gideon Charles Gleeful: Gideon, Stan'in en büyük rakibidir, 10 yaşındadır, Mabel'dan hoşlanırken, Dipper'dan nefret eder. 1. sezonun finalinde hapse girmiştir ve halen hapistedir. Disney'de Yayınlanan Bir Video'da Ürpertici Bir Mektup Bırakmıştır
 • *Pacifica Northwest: Tam adı Pacifica Elise Northwest'tir. Mabel'ın en büyük rakibidir. Çok zengindir. 2.Sezon 3.Bölümde Mabel İle Barışırlar, 2.Sezon 10.Bölümde İse, Dipper'dan Konaktaki Bir Hayaletten Kurtulması İçin Yardım İster ve Dipper'a duygu beslemeye başlar.
 • *Stanford Pines: Stanley'in kardeşidir ve hastalığı nedeniyle 6 parmaklıdır. Stanleyden farklı olarak zeki ve çalışkandır. Günlüklerin yazarıdır ve Gizemli Kulübe'yi inşaat etmiştir. Stanley'nin açtığı portal yardımıyla geri dönmüştür. 2. Sezonun 13. Bölümde Yani Zindanlar ve Zindanlarda Portalı Yok Eder.
 • *Yaşlı Adam McGucket: McGucket'ın ikinci sezonda "KörGöz" adında bir topluğun kurucusu olduğunu fakat bir yolla hafızasının silindiği için çatlak olduğu öğrenilmiştir. Bilgisayar ve makinelerle arası iyidir. KörGöz Topluluğunu kurmadan önce Stanford ile birlikte portal'ın üzerinde çalışmışlardır fakat sonra portalın içine düşüp geri çıktıktan sonra tehlikeli olabileceğini düşünen Fiddleford, projeden ayrılıp KörGöz Tarikatını kurmuştur.
 • "'*Bill:"' Üçgen Şeklinde Tek Gözlü Bir Yaratıktır.Birçok Yeteneği Vardır.(örneğin anlaşmayla beden değiştirme vs.)McGucket Portalda Bu Yaratıgı Görünce Bir Silah Yapıp Korkudan Kendi Hafızasını Siler.
 • *Ajan Power Ve Ajan Trigger: Amerikan Hükümeti'ne bağlıdırlar. 2.Sezonda Stan Portal'ı açtığında Hükümet Karargah'ından portal'ın sinyallerini alıp Gravity Falls'a gelirler. Ajan Powers hepsinin Gravity Falls'a bağlı olduğu bir komplo olduğuna inanmaktadır. Tabi daha sonra Stanford yaptığı bir makineyle tüm bu olayları onların aklından silmiştir. Ayrıca Çocukluğunda Yakalandığı Ender Bir Hastalık Şakalardan Anlamasına Engel Olmaktadır. Dipper yanlışlıkla ölüleri dirilttiğinde zombilere yem olurlar fakat bölümün son sahnesinde hayatta kaldıkları anlaşılmıştır ve uzun bir aradan sonra ilk kez 2.sezon 10.bölümde ortaya çıkarlar. Sonra 2. Sezonun 11. Bölümünde Stan'i Yakaladıkları Bölümde Ortaya Çıkarlar 2. Sezonun 12. Bölümünde Dipper, KörGöz Topluluğu Bölümde Olan Hafıza Silme Cihazını Stanford'a Verir ve Oradaki Ajanlarla Swatların Hafızası Silinir. Şu Anda Hiç Bir Şey Hatırlamazlar.
 • * Shermy Pines : Dipper ve Mabel'ın dedeleridir,İlk olarak 2 Stan'in 1 Hikayesi bölümünde görülmüştür.İlk ve tek görüldüğü zaman bebektir
 • Ördedektif VakVak:İkiz kardeşi vardır Esrarengiz Kasaba TV de oynamaktadır eski ortağının adı Steve'dir.Mabel,Stan ve Grenda'nın favori dizisidir.
 • Gompers: Esrarengiz Kasaba'da ki keçidir

Yaratıklar ve Düşmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Cüceler: Ergen bir çocuk gibi görünerek Mabel'ı çalmaya çalışan yaratıklardır. Liderlerine bağlıdırlar.Küçüklerdir.
 • Göl Canavarı: Gravity Falls'ın göl canavarıdır, kasabada sadece efsane olarak bilinmektedir. Dipper, Mabel ve Soos ile birlikte fotoğrafını çekmeye çalışırlar. Ancak Dipper, Mabel ve Soos' un bulduğu gerçek yaratık değildir sadece McGucket'ın dikkat çekmek için yaptığı robottur. Gerçeği hala gizemini korumaktadır...
 • Balmumu Figürler: Eski terkedilmiş odada bulununan ünlü kişilerin canlı balmumu heykelleridir.
 • Hayaletler: Dipper'ın Wendy'nin arkadaşlarıyla birlikte terkedilmiş eski markette bulunan ruhlardır. Karı Kocalardır. İkisi de ergenler yüzünden aynı anda kalp krızi geçirip ölmüşlerdir.
 • Çoklu Ayı: Dipper'ın erkekliğini kanıtlaması için öldürmesi gerektiği yaratıktır. Ancak onu öldürmemiştir.
 • Şeker Canavarı: Cadılar Bayramı'nda Dipper ve diğerlerini yemekle tehdit edip 500 şeker toplattıran yaratık.
 • Pterodaktil : Stan Waddles'ı kaybettiğinde herkes onu aramaya düşer ve terkedilmiş mağarada Pterodaktille karşılaşırlar.
 • Bill Cipher: Gideon un çağırdığı üçgen ve tek gözlü bir yaratıktır ve 2. sezonun 4.bölümünde(Çorap Operası) Dipper'ın içine girerek Dipper'ın günlüğünü ele geçirmeye çalışır ama başarısız olur. Giderken, "Geri geleceğim, büyük şeyler yaklaşıyor. Beni Durduramayacaksınız " Demiştir. Günlüklerin yazarına (Stanford) göre şu ana kadar görülmüş en tehlikeli yaratıktır.
 • Zombiler: Gizem Kulübesinde ki karaoke gecesinde Dipper ajanları çağırır ve onlara tuhaf şeylerin gerçek olduğunu kanıtlamak için bir büyü okur ve Zombileri diriltir.
 • Shape Shifter(Şekil değiştiren): Her türlü forma dönüşebilen bir yaratıktır, Yer Altı Sığınağı (2.Sezon 2.Bölüm) Bölümünde Dipper'a Kendini Yazar Olarak Tanıtmıştır.
 • Lilliputtianlar: Mabel ve Diper'ın Pasifica'yı mini golfte yenebilmek için kullandığı yaratıklardır.Her farklı çeşit top kendi deliklerinin en iyisi olduklarını iddia eder.
 • Giffany: Soos'un randevu dersleri CD'sinden rehberlik eden bir sümilasyon kızdır. Soos'u sevmiştir ancak Soos başkasıyla çıkınca onu kıskanıp geri almaya çalışmıştır.Fakat bu bölümde de Soos Ramirez tarafından yokedilmiştir.
 • KörGöz Tarikatı: Amaçları Gravity Falls'taki esrarengiz olayları insanların hafızalarında silmeyi amaçlayan, iyi şeyler yaptıklarını savunan bir örgüttür.
 • Northwest Konağının Hayaleti: Northwest Konağını inşaat eden oduncularla çalışmıştır. Fakat Northwest'ler kasaba halkını içeri almadıktan sonra kapının önünde yanlız Kalmıştır Ve Toprak Kaymasında Kafasına Bir Balta Saplanarak Ölmüştür. Fakat 150 Yıl Sonra Geri Gelip İntikam Alacağına Dair Northwest Ailesini Lanetlemiştir, Laneti Kırmanın Tek Yolu İse Konağın Kapısını Normal İnsanlara Açmaktır.

Seslendirmenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler İngilizce Türkçe
Dipper Pines Jason Ritter Ali Hekimoğlu (1. sezon), Sercan Gidişoğlu (2. sezon)
Mabel Pines Kristen Schaal Selen Öztürk
Stanley Pines Alex Hirsch Ercan Demirel
Stanford Pines J.K Simmon bilinmiyor
Soos Ramiréz Alex Hirsch Cüneyt Sayıl
Bill Chiper Alex Hirsch bilinmiyor
Wendy Curduroy Linda Cardellini Nurhan Yılma