Grave Digger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Grave Digger 2008 sonu itibari ile hâlen kadrosu Chris Boltendahl - Vokal, Manni Schmidt - Gitarlar, Thilo Herrmann - Gitar, Stefan Arnold - Davul, Jens Becker - Bas, Hans Peter Katzenburg - Keyboard şeklinde olan Alman heavy metal/ power metal grubu.

Grubun tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1980 yılında kuruldu. Accept, Sinner, Rage, Helloween, Running Wild gibi gruplarla birlikte erken 1980'lerden 1980 ortalarına kadar ayağa kalkan Alman heavy/ speed/ power metal sahnesinin parçası olan Grave Digger, Chris Boltendahl, Peter Masson, Willi Lackmann ve Albert Eckardt'ın bir araya gelmesiyle 1983 yılında toplama albüm Rock from Hell için bir parça kaydetti. Bir yıl sonra artık Heavy Metal Breakdown isimli debut albümlerini yayınlıyorlardı.

İkinci albümleri Witch Hunter 1985 yılında yayınlandı. Album tamamlandığında, Eckardt gruptan ayrıldı; yerini C.F. Brank aldı. Çıktıkları festivalleri, Helloween'in ön grubu olarak çıktıkları tur ve, sonunda, Celtic Frost ve Helloween ile birlikte yaptıkları tur takip etti ve 1986 Ocak ayında üçüncü albümleri War Games ile Alman heavy metalindeki yerlerini perçinlediler. Sonrasında, Peter Masson yerini Uwe Lulis'e bıraktı; 1987 yılında grubun adı Digger şeklini aldı ve bu ad altında raflarda Stronger Than Ever albümünü görmüş olduk. Değişen yalnızca grubun ismi olmamıştı. Grave Digger'ın daha önceki müziğinden o aralar bir moda haline gelen, Bon Jovi, Van Halen tarzı ana akım rock piyasasına hitap ederek daha geniş kitlelere ulaşmaya çalışan bir tarza kaymıştı. Ancak hayranların tepkisi ağır olmuştu, albüm tam bir ilgisizlikle karşılandı ve 1987 sonunda Chris Boltendahl ayrılarak grubun dağıldığını açıkladı.

1991 yılına gelindiğinde Christ Boltendahl ve Uwe Lulis, yanlarına iki yeni üyeyi, Tomi Göttlich ve Rage ve Running Wild eski davulcusu Jörg Michael'ı alarak, Grave Digger'ın tam da kendi kökleriyle ve eski ismiyle dönüşünü müjdeleyen The Reaper albümünü yayınladılar. Aynı yıl Best of the Eighties albümü yayınlandı.

1994 yılında Symphony of Death albümü takip etti . Bu arada, Grave Digger, yeni davulcuları Frank Ullrich ile Manowar alt grubu olarak Almanya'yı turladılar. 1995 yılında Annihilator'ın ilk yıllarından yoğun etkilenimler taşıyan Heart of Darkness albümü karşımızdaydı.

1996'da, Stefan Arnold grubun yeni davulcusu oldu. Bu yıl aynı zamanda İskoçya tarihinin işlendiği, grubun yeni konsept albümü Tunes of War yılıydı. Bu albüm 1999 yılında tamamlanan Middle Ages Trilogy'nin ilk parçasıydı. 1997 yılında tamamlanan ve Templar Şövalyelerinin yükselişi ve çöküşü üstüne olan bir sonraki album, Knights of the Cross'ta, basta Jens Becker bulunmaktaydı. Üçlemenin son albümü Ekskalibur King Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyelerinin hikâyesini anlatıyordu. Albümün çıkışından kısa bir süre sonra da keyboardda daha sonra kalıcı grup üyesi olan Hans-Peter Katzenburg ile birlikte bir dünya turuna çıktılar.

Anma Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

2000'de, Grave Digger, Zeche, Bochum'da yok satan bir konserle yirminci yılını kutladı; Uwe Lulis konserden çok kısa bir süre önce gruptan ayrılmıştı. Yeni kurduğu grubuna Grave Digger ismini vermek isteyen Lulis sonunda Rebellion'da karar kıldı.

Eski Rage gitaristi Manni Schmidt Lulis'in yerine geçti. 2001 yılında yeni anlaşma yaptıkları Nuclear Blast'tan The Grave Digger albümü yayınlandı. Bu albümde Edgar Allan Poe şarkı sözlerine ilham vermişti. 2002'deki ilk live albümleri, Tunes of Wacken'ı, ilk DVD, Wacken Open Air takip etti. Bir yıl sonra ise, bir başka konsept albüm, Rheingold, Richard Wagner'in Der Ring des Nibelungen operasını konu alıyordu.

Başarılı geçen Rheingold turundan sonra, grup, Symphorce ve Wizard ile birlikte The Last Supper albümünü kaydetti, önceki albümlerin tersine, The Last Supper konsept albüm değildi, İsa'nın son günleri ile ilgili sadece birkaç parça bulunmaktaydı. Albüm bazı eleştirmenlerce Tunes of War veya Heavy Metal Breakdown'dan beri en iyi olarak kabul edildi. 17 Ocak 2005'te yayınlandı. Hemen arkasından grup Stormhammer ve Astral Doors ile birlikte Andernach, Manni Schmidt'in doğduğu yerde tura çıktı.

2005 Ekiminde live DVD, the Last Supper Tour ve São Paulo konseri yayınlandı. Başlık, 25 to Live, grubun yirmibeşinci yılı anısına konmuştu.

Grave Digger Liberty or Death'i 12 Ocak 2007'de yayınladı. 17 Ocak 2007'de Essen'de başlayan Therion ile ortak turları albümü takip etti.

2008 Ağustosunda grup onüçüncü stüdyo albümleri olan "Ballads Of A Hangman"ı kaydetmek için Principal stüdyolarına girdi.

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

grubun son kurulumu[değiştir | kaynağı değiştir]

daha önceki grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Live albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplama albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

EP ve single[değiştir | kaynağı değiştir]

Box set[değiştir | kaynağı değiştir]

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

The Grave Digger Clan Worldwide

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]