Grand Ole Opry

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Grand Ole Opry; Nashville, Tennessee'deki Opry House'da haftada birkaç gece düzenlenen haftalık Amerikan canlı country müzik performansı ve yayın programıdır. 28 Kasım 1925'te George D. Hay tarafından WSM'de bir saatlik bir radyo "ahır dansı" olarak kuruldu. Şu anda Opry Entertainment'ın (Ryman Hospitality Properties, Inc.'in bir bölümü) sahibi olduğu ve işlettiği bu radyo yayını ABD tarihindeki en uzun soluklu radyo yayınıdır.[1][2] Country müziğini ve tarihini onurlandırmaya adanmış olan Opry, country, bluegrass, Americana, folk ve gospel müziğinin yanı sıra komedi performansları ve skeçler icra eden ünlü şarkıcılar ve çağdaş liste başı sanatçıları sunmaktadır.[3] Dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce ziyaretçiyi ve milyonlarca radyo ve internet dinleyicisini kendine çeker.

Şov 1930'larda profesyonelleri işe almaya başladı ve süresi dört saate çıktı. O zamana kadar 50.000 watt'ta yayın yapan WSM, programı yaklaşık 30 eyalette bir Cumartesi gecesi müzik geleneği haline getirdi.[4] 1939'da ulusal olarak NBC Radio'da çıkış yaptı. Opry, 1943'te en ünlü eski evi olan Ryman Oditoryumu'na taşındı. Programın önemi geliştikçe, Amerika'nın "country müzik başkenti" haline gelen Nashville şehri de gelişti.[5] Grand Ole Opry, Nashville'de o kadar büyük bir öneme sahip ki, Metro Nashville/Davidson County hattında sürücüler tarafından görülen karşılama tabelalarında bir "Grand Ole Opry evi" olarak yer alır.

Tüm ana yollarda sürücüleri Nashville'e karşılayan işaretler arasında "Grand Ole Opry'nin Evi" ifadesi yer alır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Music & the Spoken Word". National Radio Hall of Fame. 23 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2020. 
  2. ^ "Grand Ole Opry". National Radio Hall of Fame. National Radio Hall of Fame. 22 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2017. radio's longest-running musical program 
  3. ^ "About The Opry". Grand Ole Opry. Gaylord Entertainment. 27 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2010. 
  4. ^ "Music/Grand Ole Opry". The Radio Hall of Fame. 8 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2010. 
  5. ^ The Columbia Electronic Encyclopedia, 6th ed. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]