Gramvusa

Koordinatlar: 35°36′0″K 23°34′6″D / 35.60000°K 23.56833°D / 35.60000; 23.56833
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gramvousa veya Grambousa, Grampousa (Yunanca: Γραμβούσα or Γραμπούσα), Yunanistan'a bağlı Girit'in kuzeybatısında bulunan bir Venedik kale adası. Osmanlı hakimiyetindeyken de, Giritli isyancıların ve korsanların yatağı olmuştur. Adada üç önemli kale bulunmaktadır.

Imeri Gramvousa
Agria Gramvousa

Venedik dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Venedikliler birçok ticaret kolonisini buraya kurdular. Çünkü Kıbrıs adasının kaybedilmesiyle Akdeniz hakimiyetleri tehlike altına girmişti. Bu nedenle, bu adaya ve Girit'e oldukça önem verdiler. 1579 yılında Venedikliler, Osmanlı Devleti'nin Kıbrıs'ı da alınca güçlenmelerinden endişe duydukları için tedbir olarak adaya ilk kaleyi yaptılar. 1645 yılında, Osmanlılar adayı kuşatmaya alır. Osmanlı Devleti'nin en uzun süren savaşı olan "Girit savaşı" 1669'da son bulur. Savaş esnasında, Napoli Kaptan de la Giocca rüşvet alır ve Gramvousa'yı Osmanlı Devletine vererek ihanet eder. Bu olay, savaşın akıbetini de etkiler. Girit adası ile birlikte Gramvousa da Osmanlı Devletine devredilir.

Osmanlı Devleti dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Devleti dönemindeyken, Gramvousa'ya Venedikliler kadar önem verilmez. Osmanlılar, Girit'e daha çok önem verir. Gramvousa'da ki kalelere çok az sayıda muhafız konur ve ada, kendi kaderine terkedilir. Bu nedenle Gramvousa, korsanların ve isyancıların yatağı haline gelir. Osmanlı Devleti, bu isyancılarla çoğu kez uğraşmak zorunda kalmıştır. Gramvousa, Girit'in arka kapısı halini almıştır.

Yunan Bağımsızlık Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanlar, Osmanlı Devletine karşı bağımsızlık mücadelesine başlar. Geçici Yunan Hükümetinin yüksek komiserlerinden Emmanouil Tombazis, Gramvousa'yı silahlandırmak üzere yola çıkar. Zamanla, Gramvousa direnişçilerin kalesi haline gelir. Giritliler'in de desteği ile Yunanlar bu bölgede birçok direniş hareketinde bulunur. Ancak başarısız olurlar (1823).

Ancak Gramvousa resmen Yunan adası olmuştu. Yunanlar, adaya kiliseler ve okullar inşa etmiştiler. Adaya yerleşmiştiler. Mora'dan 300 kadar Yunan buraya gelerek Yunan yerleşimini başlatmış oldu. Adada gerilim yükseliyordu. İki taraf da sonuç alamıyordu. Avrupalı devletler de bölgeyle yakından ilgileniyordu. 1828 yılında, bölgede barış bahane gösterilerek Gramvousa, İngiliz hakimiyetine girdi. Ancak adanın valisi, memurları ve halkı büyük çoğunlukla Yunanlardan oluşuyordu. Bu nedenle, adada Yunan izlenimi oluştu. 1878 tarihinde, Gramvousa Yunanların eline geçti.

Günümüzde Gramvousa[değiştir | kaynağı değiştir]

Gramvousa, birçok medeniyetin izini taşıdığı için Girit'e gelen turistlerin uğrak yeri olur. Venedik, Osmanlı Devleti gibi birçok medeniyetin izini taşıyan adada, birçok tarihi kale, kilise ve manastır bulunmaktadır.

Gramvousa, gün batımı