Graduate Institute of International and Development Studies

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 09.15, 17 Ocak 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
(Fransızca) Institut de hautes études internationales et du développement
(İngilizce) Graduate Institute of International and Development Studies
IHEID Logo 2013.tif
Kuruluş 1927
Öğrenciler 8000
Konum Cenevre, İsviçre İsviçre
Web sitesi www.graduateinstitute.ch
İngilizce ve Fransızca eğitim verir

Graduate Institute of International and Development Studies İsviçre, Cenevre'de lisansüstü eğitim veren bir üniversitedir. Akademik ve profesyonel çevrelerde, Avrupa'nın en prestijli üniversitesi olarak kabul edilir.[1][2] Enstitü mezunlarının arasında çok sayıda büyükelçi, dışişleri bakanı, devlet başkanı, önceki Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, yedi Nobel sahibi ve bir Pulitzer ödülü sahibi ünlü vardır. Okul özellikle siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, uluslararası hukuk, uluslararası iktisat, uluslararası tarih, antropoloji ve kalkınma gibi alanlarda uzmanlaşmıştır.

Okulun öğrencilerinin yüzde 80'i farklı ülkelerden gelmiştir ve 100'den fazla değişik ülkeden gelen oldukça kozmopolit bir görüntü sergilerler.[3] Okul, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi, Dünya Ticaret Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü binlarının yanındadır.

Enstitü, aynı zamanda uluslararası araştırmalar yapan üniversite programlarına öncülük eden Association of Professional Schools of International Affairs'nin de tam üyesidir ve İsviçre hükümeti tarafından bağımsız bir kuruluş olarak tanınmaktadır.

Enstitü, kıta Avrupa'sında uluslararası ilişkiler alanında kurulmuş en eski okul olup (Galler'deki Aberystwyth Üniversitesi 1909 yılında kuruldu.) sadece uluslararası ilişkiler alanında faaliyet gösteren tek okuldur. Dünyada uluslararası ilişkiler alanında doktora programı başlatan ilk okullardan biridir. 2008 yılında Graduate Institute of International Studies, yine Cenevre'de kurulmuş olan Graduate Institute of Development Studies'i içine aldı ve Graduate Institute of International and Development Studies böylece ortaya çıkmış oldu.[4]

Kaynakça

  1. ^ "The Graduate Institute of International Studies, Geneva". Study iHub. 13 Eylül 2010. 16 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2012. 
  2. ^ "Kendra Magraw ('10) Accepted at Geneva's Prestigious IHEID". University of Minnesota. Eylül 2010. 10 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2012. 
  3. ^ "Factsheet: The Institute in 2012" (PDF). Graduate Institute of International and Development Studies. 16 Ekim 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2012. 
  4. ^ "Fondation pour l'étude des relations internationales et du développement, Genève: Statuts de la fondation et composition du premier conseil de fondation". news.admin.ch (French). Département fédéral de l'intérieur. 16 Mayıs 2007. 3 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2012.