Goralılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.06, 5 Ekim 2016 tarihinde 151.237.139.152 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 17673652 numaralı sürüm
Goralılar
Gora Region between Kosovo and Albania.png
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Kosova Kosova 7.000
Diller
Din

Goralılar, veya Goraniler (Goranci ve Gorani) Güney Slavları halklarındandır.[1] ağırlıklı olarak Kosova, Arnavutluk ve Makedonya topraklarının kesiştiği arazideki Gora bölgesinde yaşayan Müslüman bir halktır.

Günümüzde Goralılar

Goralılar günümüzde, etnik âidiyetleri kesinleşmemiş oldukları için, birçok devlet ve kültür arasında paylaşılamayan bir halk durumundadırlar. Osmanlı İmparatorluğu devrinde, bölgedeki Müslüman ahâli ile beraberlik içinde yaşamış ve âidiyetleri sorgulanmamıştır.[kaynak belirtilmeli] 20. yüzyılın ilk çeyreğinde artan ayrılıkçı hareketler sonucunda Balkanlar’da Osmanlı egemenliğinin ortadan kalkmasıyla beraber, Slav nüfusunun politik baskınlığı arttıkça, Goralılar da dil yakınlığı sebebiyle Slav fikriyâtından etkilenmeye başladılar. Sonrasında, Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı ve Yugoslavya devletlerinin Slav ağırlıklı yapıları sebebiyle, bölgedeki Slav halklarıyla yakınlaşmada artışlar oldu.[2]

Bugün, Sırbistan'ın bölgede eski egemen güç olması sebebiyle Goralılar üzerinde, yaşayış, politika bakımlarından etkisi söz konusudur. İş bulma sıkıntısı sebebiyle Gorani gençlerin bir kısmı Sırbistan’da çalışarak geçimini sağlamaktadır. Bulgaristan Cumhuriyeti devleti, bölgedeki etkisi arttırmak için bizzat Gora bölgesine Goralılara Bulgaristan pasaportu dağıtmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Aynı şekilde, Makedonya’nın da pasaport dağıtma yaklaşımı vardır.[kaynak belirtilmeli] Bütün bu politik atakların dışında, geçim şartları zorluğu sebebiyle Goralı genç nüfusun az sayılamayacak bir kısmı Avrupa Birliği ülkelerinde geçici veya kalıcı olarak yaşamlarını sürdürmektedir.

Resimler

Kaynakça

  1. ^ a b Dokle, Nazif. Rečnik Goransko (Našinski) - Albanski, Sofia 2007, Pečatnica Naukini Akademiji "Prof. Marin Drinov", s. 5, 11, 19 (Nazif Dokle. Goranian (Našinski) - Albanian Dictionary, Sofia 2007, Published by Bulgarian Academy of Sciences, p. 5, 11, 19)
  2. ^ Sacit Kutlu, Milliyetçilik ve Emperyalizm Yüzyılında Balkanlar ve Osmanlı Devleti, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul 2007

Dış bağlantılar