Google Mobil Hizmetleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Samsung Galaxy Z Fold3 5GGoogle Mobil Hizmetleri Örnek Görüntüsü

Google Mobil Servisleri kullanıcının mobil deneyimini geliştirmek için Google tarafından sağlanan uygulamalar ve hizmetlerdir. Google Mobile Servisleri, Android'den farklıdır; Google'dan tamamen "ayrı bir lisans" almaya devam ediyorlar.[1][2]

Verilen Hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gmail[değiştir | kaynağı değiştir]

Google'ın kendi kişisel e-posta sağlayıcısı. Gmail kullanıcıları, 15 GB'a kadar ücretsiz depolama alanına[3] sahip olurken, alt kategorilere farklı e-postalar tahsis edebiliyorlar. Kullanıcılar ayrıca cep telefonları ve bilgisayarları arasında ayarları senkronize edebilirler.

Chrome[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Chrome, Google'ın web tarayıcısıdır. Kullanıcıların Web'de sörf yapmalarını basit ve kolay bir şekilde sağlar ve Gizli modu kullanarak büyük miktarda gizlilik sağlar.[4] Bu mod, ziyaret edilen web siteleri ve şifreler de dahil olmak üzere kullanıcının gözatma verilerini kaydetmez.

Google+[değiştir | kaynağı değiştir]

Google+, kullanıcıların dünyanın her yerindeki diğer insanlarla sosyalleşmesini, fotoğraflarını paylaşmasını ve Google+ Hangouts'u kullanabilmesinin bir yoludur.[5] Google Hangouts, sayısız kişinin hepsinin bir video görüşmesinde bir araya gelip birlikte iletişim kurabileceği bir yöntemdir. Kullanıcıların sadece bu yayın hangout'larını izlemesi de mümkündür. 2 Nisan 2019 tarihinde Google+ bireysel ve ticari kullanıcılar için kullanıma kapatıldı.

Google Haritalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Haritalar, dünyanın hemen hemen her şehrinde ayrıntılı bir harita veren bir Google uydu sistemidir. Google haritaları, bir noktadan diğerine nasıl ulaşılabileceğini gösteren yollar verir, mümkün olan en hızlı rotayı belirler ve Dünya / Uydu / Sokak görünümü verir.[6] Haritalar, tarayıcılarda ve cep telefonlarında kullanılabilir; kaydedilmiş yol tariflerinin yanı sıra özel haritalar da Google Account hesaplarına kaydedilir ve daha sonra tüm cihazlardan erişilebilir.

YouTube[değiştir | kaynağı değiştir]

YouTube, kullanıcıların diğer kanallar tarafından yüklenen videoları paylaşmasına ve görüntülemesine olanak veren çevrimiçi bir sitedir. Bazı insanlar kendi YouTube kanallarıyla para kazanıyor ve YouTube videolarını tam zamanlı bir iş olarak kullanıyor.[7] Tüm kullanıcıların abonelikleri ve videoları, otomatik olarak Google hesaplarıyla senkronize edilir ve tüm cihazlara kolaylıkla erişilebilir.

Google Dokümanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Dokümanlar, kullanıcıların farklı doküman türlerini oluşturmasına, düzenlemesine veya görüntülemesine izin veren çevrimiçi bir uygulamadır. Bu belgeler ayrıca şunları içerir: Slaytlar ve E-Tablolar. Google Dokümanlar, kullanıcıların Google hesabını kullanarak tüm cihazlarda senkronize edilebilir.[8] Bu, kullanıcının dilediği herhangi bir cihazda dokümanlarına erişmesini ve nerede olursa olsun düzenlemek üzere yalnızca bir İnternet bağlantısına ihtiyaç duymasını sağlar.

Google Çeviri[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Translate, kullanıcı için metinleri bir dilden diğerine anında çeviren çevrimiçi çevirme aracıdır.[9] Bu hizmet Google tarafından sunulmaktadır ve tüm cihazlarda tamamen ücretsizdir.

Waze[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürücüleri birbirine bağlayarak Waze, herkesin günlük sürüş kalitesini artırmak için birlikte çalışan yerel sürüş toplulukları oluşturmalarını sağlar.[10] Waze, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe sahip gerçek zamanlı trafik bilgilendirme servisidir.

Google ve rakip firmalarla olan sorunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok Avrupalı firma, Avrupa Komisyonuna, Google'ın, hizmetlerini telefon üreticileri tarafından kullanılmak üzere piyasaya sürme gücünü ve baskınlığını manipüle ettiğini belirten bir şikayet etti. Firmalar FairSearch adıyla bir araya getirildi ve ana firmalar arasında Microsoft, Expedia, TripAdvisor, Nokia ve Oracle yer aldı.[11] FairSearch'ın Google uygulamalarına ilişkin en büyük sorunu, Google'ın telefon üreticilerini Mobil Servislerini kullanmaya zorladığına inandıklarıydı. Google'ın bunu yönettiğini iddia ettiler; açık kaynaklı "Android" yazılımın en son sürümünü elde etmek için bu üreticilerin Haritalar, Google Arama ve YouTube gibi belirli Google Mobil Servislerini önceden yüklemeleri gerektiğini belirten bir sözleşme imzalamalarını istediler. Google, "Avrupa Komisyonu ile işbirliği yapmaya devam ettiklerini" söyleyerek hızla yanıt verdi.[11]

Android uygulamaları üzerinden yapılan şikayetler[değiştir | kaynağı değiştir]

"Aptoide" olarak adlandırılan üçüncü taraf bir Android uygulama mağazası da, Google'a karşı, piyasadaki gücünü yanlış kullandıklarını belirten bir şikayette bulundu. Aptoide, Google'ın üçüncü taraf uygulama mağazalarının Google Play'de olmasını ve Google Chrome'un herhangi bir üçüncü taraf uygulaması ve uygulama mağazası indirmesini engellemesini önerdi. Haziran 2014'ten beri Google bu iddialara cevap vermemişti.

Gizlilik politikası sorunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Aynı zamanda, Google, çeşitli Avrupa veri koruma eylem ajanslarıyla, özellikle İngiltere ve Fransa'da sorunlarla karşı karşıya kaldı. Karşılaştıkları sorun, Google'ın "kullanıcıları daha yakından izlemelerine" izin veren 60 kuraldan oluşan bir dizi haline getirilmesiydi. Google bir kez daha ortaya çıktı ve yeni politikalarının hala Avrupa Yasalarına uyduğunu belirtti.[12]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Package Index - Google APIs for Android - Google Developers". Google Developers. 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 2. ^ "Mobile Solutions - Google Cloud". 13 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 3. ^ "Gmail - Email from Google". Google. 8 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 4. ^ "Google Chrome - Download the Fast, Secure Browser from Google". Google. 8 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2018. 
 6. ^ "Explore Maps – About – Google Maps". 6 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2018. 
 8. ^ "How to use Google Docs - Computer - Docs Editors Help". Google Support. 6 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2018. 
 10. ^ "Driving Directions, Traffic Reports & Carpool Rideshares by Waze". 20 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 11. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 9 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2018. 
 12. ^ "Google faces EU competition complaint over Android apps - ZDNet". 30 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]