Go Fish (oyun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Go Fish 2 ile 6 kişi arasında, tek deste (52 kart) ile oynanan iskambil oyunudur.

Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Temel kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Standart bir destedeki iskambil kartları karıştırılır. Dört veya daha az oyuncuyla oynanıyorsa, her oyuncuya yedi kart dağıtılır. Dörtten fazla kişinin katıldığı oyunlarda ise herkese beşer kart dağıtılır. Kalan kartlar, tüm oyuncuların ulaşabileceği bir yere konulur.

Sırası gelen oyuncu, herhangi bir oyuncudan bir kart ister. Örnek olarak, "Sekizlin var mı?" Burada kural, istediği kartın bir eşinin de kendine olması gerektiğidir. Eğer karşısındaki oyuncuda istenen kart varsa, o kartı isteyen oyuncuya vermek zorundadır. Eğer elinde istenen karttan birden fazla varsa, sadece bir tanesini verebilir veya hepsini de verebilir. Eğer istenen kart karşısındaki oyuncuda varsa, soran oyuncu bir kere daha kart isteme hakkı kazanmış olur.

Eğer istenen kart karşıdaki oyuncuda yoksa, karşıdaki oyuncu "go fish" der ve soran oyuncu kalan kartlar destesinden bir kart çeker. Oyun, kart çeken oyuncunun solundaki oyuncuyla devam eder.

Bir oyuncu, bir karttan seri yaptığında (örnek olarak; kupa sekizli, karo sekizli, maça sekizli, sinek sekizli) bu dört kartı masanın üstüne açar.

Bir oyuncu, elindeki tüm kartları masaya açtığında desteden bir kart daha çeker ve oyun devam eder. Oyun, çekilecek kartlar bittiğinde sona erer. Oyun bittiğinde, masaya en çok seriyi açmış olan oyuncu oyunun galibi olur.

Alternatif kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun farklı kurallarla oynanarak zorluk derecesi arttırılabilir veya azaltılabilir:

  • İstenen karttan karşıdaki oyuncuda olması durumunda bile, oyun soran oyuncunun solundaki oyuncuyla devam eder, soran oyuncuya bir daha kart isteme hakkı tanınmaz.
  • Oyuncular, kartlarını masaya açabilmek için dörtlü yapmayı beklemek zorunda değillerdir, ikili veya üçlü yaptıklarında da kartlarını masaya açabilirler.
  • Soran oyuncunun istediği kart karşısındaki oyuncuda yoksa, soran oyuncu yerdeki kalan kartlar destesinden değil, karşısındaki oyuncunun elinden rastgele bir kart çeker. Karşısındaki oyuncu da kart sayısını korumak için kalan kartlar destesinden bir kart çeker.
  • Eğer bir oyuncu karşısındakinden bir kart istemiş ve karşısındaki oyuncuda bu kart olmadığı için desteden kart çekmişse ve çektiği kart istediği kart ise, bu kartı diğer oyunculara gösterir ve bir daha kart isteme hakkı kazanır.