Gnawa müziği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gnawa Müziği sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Gnawa müziği; Kuzey Afrika, Berberi ve Sufi dini şarkıları ile ritimlerinin bir karışımıdır. Onlar icin müzik hem bir dua hem de bir yaşam kutlamasıdır. Bu müzik Kuzey Afrika ve özellikle Batı Sahel, izlenebilmektedir oluşan etkileri birçok rağmen pratikte Kuzey Afrika başta olmak üzere Güney-Batı Cezayir'de ve Fas'ta yoğunlaşmıştır.

Gnawa şarkıları genelde uzun sürer.Bunun nedeni şarkılarda bazı ifadeler (bazı satırlar) birden fazla tekrar edilir. Aslında, bir şarkı birkaç saat durmaksızın sürebilir.

Sidi Moussa,Sidi Hamou,Sidi Mimoun bu türün en önemli icraacılarından ve üstadlarından olup farklı açılarda ve etkilerde birden fazla çalışmalarıyla birçok yerel sanatçıyı etkilemişlerdir.

Kastanyetler

Gnawa müzik enstrümantasyon ile karakterizedir. Büyük demir kastanyetler; Ar قراقب) qaraqab olarak bilinen büyük ağır demir castanets ve üç dize (veya gimbri) bir hajhuj olarak bilinen ud Gnawa müzik merkezi olan (Schuyler. , 2008) Gnawa ve ritimlerinin, onların enstrümantasyon farklı olduğun gibi. Özellikle Gnawa üçlü ve ikili metre arasında etkileşim ile karakterizedir. Schuyler sözünü "büyük bas davul" tipik daha geleneksel bir ortamda yer değildir. (2005 Schaefer)

Gnawa hemgogogibi udlar ve gimbri, üç telli bas ud aleti gibi koparıp eğdi içeren saygıdeğer telli alet gelenekleri var.Gnawa da büyük davul kendi ayin müzik olarak tbel denilen kullanabilirsiniz.Gnawa hajhuj Hausa gibi Batı Afrika ud]lar banjo doğrudan atası güçlü tarihsel ve müzikal bağlantıları vardır.

Ritüeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Gnawa lila ya da derdeba adı verilen karmaşık bir ayini ile gerçekleştirir. Törende ilk kurban ve ilahi demiurgic faaliyet yedi ana tezahürlerini ruh çağırma ile evrenin oluşumu yeniden oluşturur. orijinal ışık / enerji prizmatik ayrışma olarak, yedi renk ile temsil: Bu yedi aziz ve doğaüstü varlıklar (ملوكmluk, Arapça) çağırır. derdebaortaklaşa bir maâlem tarafından animasyonlu (usta müzisyen) onun askerlerinin başında ve moqadma ya da shuwafa(kâhin) ile aksesuarlar görevli kimse tarafından giydirilip ayin için hazırlanır.

Bu ritüel gerekli olduğunda töreni sırasında, kâhin aksesuarları ve giyim belirler. Bu arada,maâlem,guembrive yanma tütsü kullanarak, azizelar ve kuruluşlar sipariş sahip almak için kendilerini sunmak için doğaüstü çağrı kim kendinden geçmiş dans kendilerini takipçileri, adamak.

Kardeşlik içinde, her bir grup (zriba; Arapça: زريبة) (: مقدمة Arapça), kendinden geçmiş dans jedba(Arapça denilen yol rahibe bir inisiyatik moqadma ile birlikte alır: جذبة) vekrakebsbirkaç oyuncular eşlik ediyormaâlemile.

Sırasında müzisyenler,:; ruhların varlığı garanti bir hayvan kurban Önce gelen, bütün gece ayin alanı,aâda(عادة Arapça "alışkanlık" ya da geleneksel norm) Konsekrates bir açılış ile başlar krakebsoynarken, bir dönen akrobatik dans gerçekleştirin.

[| Cinler] [Genie] (cin ruhları)mluk (sing.melk) benzeri bir dizi toplamak soyut varlıklardır. Katılımcıların bir trans durumunu (jedba) bunların muhteşem dansları girebilirsiniz. Bu dansları sayesinde, katılımcılar rahatsız olup olmadığınamlukya olan ilişkilerinde onları yatıştırmak veya varolan ilişkiyi güçlendirme anlaşıyorlar. Mluk dans ve müzik Gnawa ritüel bir repertuar formu yedi dairesi kurmak yedi müzikal kalıpları, yedi melodik ve ritmik hücreler tarafından uyarılmış vardır. Bu yedi suit sırasında, tütsü yedi farklı tip ve yakılır dansçılar yedi farklı renk perdeler ile kaplıdır.

Mluk yedi ailelerin her biri çok "karakter" müzik tanımlanabilir tarafından ve dans ayak tarafından doldurulur. Hermelk kendine özgü renk, tütsü, ritim ve dans eşlik ediyor. "Varlıkları" (denirHadra , Arapça: حضرة) gibi muamele Bu kişiler, bilinç kendinden geçmiş uzay ve zamanda uygun olduğunu, zihinsel kompleksleri, insan karakteri ve davranışları ile ilgilidir. ritüel amacı ve yeniden uyum için algılanabilir olaylar ve ilahi yaratıcı faaliyeti destekleyen aynı enerji ile yapılan insan vücudunun ana güçler dengesini sağlamaktır.

Daha sonra, guembri treq ("yol," Arapça: طريق) açar, müzik ritüel repertuarının kesinlikle kodlanmış dizisi, daha sonra,gembri treq 'açılıyor '("yol," Arapça: طريق), ortak dünya Rönesans kadar müzik, dans, renk ve incenses, yedi mluk alemlerine karşısında kendinden geçmiş gezi yönlendiren, ritüel repertuarının kesinlikle kodlanmış dizisi Sabahın ilk ışıkları.

Hemen hemen Issawa veya Hamadsha gibi tüm Faslı tarikatlar, bir aziz kendi manevi otorite ile ilgilidir. Arapça: törenleri bu aziz yazılı eserler ya da manevi reçete (حزبHizb, Arapça) okuyarak başlar. Bu şekilde, kendilerini ayin yapmak için yetki veren kurucusu manevi torunları olarak rollerini iddia. Ataları idi Arapça ne okur ne de anadili Gnawa, şarkı aracılığıyla,geri getirereklila başlar ve kökenleri, onların kölesi atalarının deneyimleri, ve sonuçta itfa dans.

Gnawa Müziğinin Bugünü[değiştir | kaynağı değiştir]

Son birkaç yılda, Gnawa müzik ve modernize edilmiş ve böylece daha saygısız olma. Ancak, hala müzik kutsal, manevi durumu tasarrufu özel düzenlenen birçok lilas vardır.

Essaouira ("Gnaoua ve Dünya Müzikleri"), hafif dini ya da tedavi boyutları ile saygısız bağlamda Gnawa oyun Gnaoua Dünya Müzik Festivali çerçevesinde. Yerine, kendi kültürel sanat bu müzikal ifadesinde, dünyanın dört bir köşesinden gelen diğer müzisyenler ile paylaştıkları aşamaları.

Sonuç olarak, Gnawa müziği caz, blues, reggae ve Hip hop müzik gibi benzer türlerin eritme tarafından özünde ruhsal müziği yeni bir yön aldı. Haziran ayında dört gün boyunca her yaz, Festival de Fas Gnawa müzik ile ünlü müzisyenleri ağırlamaktadır. 1998 yılında bu yana ilk kez , ücretsiz konserler 2006 dünyanın dört bir yanından 10.000 ziyaretçi de dahil olmak üzere 200.000 'in üzerinde ziyaretçi festival uluslararası kapsamlara girdi , Pharoah Sanders, Keziah Jones, Geçmiş katılımcılar Randy Weston, Adam Rudolph, The Wailers Wailers (1963-1974 bandı dahil ettik Omar Sosa]], Doudou N'Diaye Gül ve İtalyanca trompetçi (Paolo Fresu.)

"Sudani Projesi" bir caz saksafon sanatçısı arasında işbirliği / gnawa diyalog gibi projelerin de vardır / besteci Patrick Brennan, Gnawi maâlem Najib Sudani ve davulcu / perküsyon / vokalist Nirankar Khalsa. Brennan metal qraqeb ve guembri ve gut bas dizeleri zil ve bas jazz ses paralel olduğu dikkat çekti.

Farklı kökenden ve milletlerden 1990'larda genç müzisyenler Modern Gnawa grup kurmaya başladı. Almanya Gnawa Impulse bir örnektir. Bu grupların ortak bir ses haline müzikal ve kültürel geçmişleri, eritme bireysel etkileri zengin bir karışımını sunuyor. canlı müzik patchwork içine [| | rap] [rap], reggae, jazz ve rai Raï Onlar unsurları dokuma var.

Gnawa ve Batı müzisyenleri içeren bu projeler aslında Gnawa Difussion vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]