Giuseppe Garibaldi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.03, 15 Haziran 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17210424 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
General
Giuseppe Garibaldi
Garibaldi (1866)
İtalya Krallığı Senato Üyesi
Görev süresi
18 Şubat 1861 - 2 Haziran 1882
Kişisel bilgiler
Doğum 4 Temmuz 1807(1807-07-04)
Nice, Fransa
Ölüm 2 Haziran 1882 (74 yaşında)
Caprera adası, İtalya
Partisi Genç İtalya
(1831–1848)
Aksiyon Partisi (Italya, 1848)
(1848–1867)
Tarihi Sol
(1867–1877)
Aşırı Sol
(1877–1882)
Evlilik(ler) Francesca Armosino
Mesleği Asker
İmzası
Askerî hizmeti
Bağlılığı Sardinya Krallığı Sardinya Krallığı
İtalya Krallığı İtalya Krallığı
Hizmet yılları 1835–1871
Rütbesi General
Birimi Alp Avcıları
Komutası Sardinya Krallığı Sardinya Krallığı
İtalya Krallığı İtalya Krallığı
Çatışma/savaşları Ragamuffin Savaşı (1835-1845)

İtalyan İstiklal Savaşı (1848-1866):

 • Roma Kuşatması -1849
 • 1000 ler Seferi
 • Volturnus Çatışması -1860
 • Calatafimi Çatışması
 • Bezzecca Çatışması
 • Mentana Çatışması

Fransa-Prusya Savaşı (1870-1871)

Giuseppe Garibaldi (d. 4 Temmuz 1807 – ö. 2 Haziran 1882), İtalya Devleti'nin kurulmasına öncülük etmiştir. İtalyanlar tarafından İtalya'nın en büyük kahramanı ve yurtseverlerinden biri olarak kabul edilir. Kişisel olarak pek çok askeri mücadeleyi yönetti ve birleşik İtalya düzenini getirdi. İki Dünyanın Şövalyesi yapıldı.

Hayatı

Gençliği

Garibaldi 1807'de Nice (Nizza) şehrinde doğdu. O zaman şehir İtalyandı ve Sardunya Krallığı'na aitti. Daha sonra şehir Fransa'ya verildi ve günümüzde kullanılan Nice ismini 1859'da aldı. Şehir birleşme hediyesi olarak İtalya' dan Fransa' ya verilmiştir.

Garibaldi'nin ailesi deniz taşımacılığı işi ile uğraşıyordu ve deniz hayatı için yetiştirilmişti. 1832'de tüccar denizci kaptanı belgesi aldı.

Giuseppe Garibaldi'nin 1831'de İstanbul'da yaşarken oturduğu evin Casa Garibaldi binasındaki levhası

Karadeniz'e gitmekte olan bir gemide çalışırken uğradığı İstanbul'da inerek 1828-1831 tarihleri arasında 3 yıl kadar yaşadı.[1] Günümüzde Casa Garibaldi İstanbul adıyla tanınan Societá Operaia İtaliana (İtalyan İşçi Birliği) derneğinin kurucu başkanı oldu.[2]

Garibaldi'nin hayatını değiştiren olay Nisan 1833'de Taganrog, Rusya'da başına geldi. Portakal yüklü gemisi Clorinda göletinde on gün için palamara bağlanan Garibaldi sahilde denizci hanında, Oneglia'lı Giovine Battista Cunco ile karşılaştı. Cunco İtalya'lı politik bir göçmen ve La Giovine Italia "Genç İtalya" hareketinin gizli üyesi idi. Kurucusu Giuseppe Mazzini, İtalya birliğinin politik ve sosyal reformlara doğru Liberal Cumhuriyet ateşli savunucusuydu. Garibaldi bu oluşuma katıldı ve ülkesinin Avusturya hakimiyetinden bağımsızlığı için hayatı boyunca mücadele edeceğine yemin etti.

Garibaldi, Ekim 1833 Cenevre'de Mazzini'nin kendisiyle tanıştı. Başlayan ilişkileri daha sonra problemli bir bir duruma gelecekti. Gizli devrimci birliğine katıldı. Şubat 1834'de, Mazzini'nin "Piedmont" daki başarılı olmayan ayaklanmasına katıldı. Ceneviz mahkemesi tarafından gıyabında ölüme mahkûm oldu ve Marsilya'ya kaçtı.

Güney Amerika maceraları

Tunus'dan sonra Garibaldi Brezilya'ya gitti. "Rio Grande do Sol" (eski Brezilya'nın Sâo Pedro Do Rio Grande do Sol bölgesi) Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı olayına açıldı. Gaucho (Portekizce bir terim olup Güney Amerika Pampas "ağaçsız geniş ovalar" da yaşayanları tanımlamak için kullanılır) isyancı grubuna katıldı. Onlar Farrapos (Tatters:parça,çaput) olarak biliniyordu ve yeni olan Brezilya ulus bağımsızlığına karşıydı. Garibaldi bu savaş sırasında, Tatter ordusunun Brezilya'da "Santa Catarina" bölgesinde diğer bir Cumhuriyet ilan etmeye çalıştığında bir kadına rastladı. Anita Ribeiro da Silva (en iyi "Anita" olarak tanınıyordu.) Ekim 1839 da Anita kocası Manuel Duarte Agular'ı terk etti. Rio Pardo'da gemisinde Garibaldi'ye katıldı. Bir ay sonra sevdiği kişinin tarafında İmbituba ve Laguna savaşlarına katıldı.

1841'de çift Montevideo'ya (Uruguay) hareket etti.Garibaldi orada tüccar ve okul müdürü olarak çalışıyordu. Takip eden yılda evlendiler. Dört çocukları oldu. Monetti 1840, Rosita 1843, Terasita 1845 ve Ricciotti 1847'de doğdular.

Kadın at biniciliğinde ustalaşmış Anita'nın Garibaldi hakkında onun Güney Brezilya ve Uruguay Gaucho kültürüne sahip olduğunu düşündüğü söylenir.

1842'de Uruguay filosu komutanlığını aldı ve Arjantin diktatörü Juan Manuel de Rosa'a karşı İtalyan lejyonunu mevziledi. Ülkenin savaşı (Guerra Grande)için Lejyon İtalya yas gününü temsil eden siyah bayrağı benimsedi. Merkezindeki volkan, vatanındaki uyuyan, uyuşuk güçleri temsil ediyordu. Uruguay'daki lejyon ilk kımızı gömlek giyiyordu. Montevideo'daki fabrikadan temin edilen. Fabrika gömlekleri Arjantin'deki bir mezbahaneye ihraç etmeyi tasarlıyordu. Garibaldi ve onun takipçilerinin sembolü haline geldi. 1842 ve 1848'de Garibaldi Montevideo'yu, eski Uruguay diktatörü Manuel Oribe'nin liderlik ettiği Arjantin kuvvetlerine karşı savunuyordu. Gerilla savaşında ustaca bir taktik belirleyerek 1846 da Cerro ve Sant'Antonio savaşlarında iki kutlanacak zafer elde etti. Her ne kadar bazı Uruguay gemilerini yönettiğinde az başarı elde etmiş olduğu halde.

Vatanını alın yazısı, her durumda Garibaldi'yi ilgilendirmeye devam ediyordu.

1846'daki papa IX. Pius'un seçimi İtalya yurtseverleri içinde sansasyona sebeb olmuştu. Hem İtalya'da hem de dışarda. Papanın başlangıç reformlarında Vicenza Giobetti (5 Nisan 1801-26 Ekim 1852) hakkında onun İtalya'nın birliği için liderliği temin edeceği kehanetinde bulunuyordu. Bu haber Montevideo'ya ulaştığında Garibaldi papaya bir mektup yazar.

İtalya'ya dönüşü ve ikinci sürgün

Giuseppe ve Anita Garibaldi San Marino'ya kaçıyorlar

Garibaldi İtalya'ya 1848 devriminin karışıklığı içinde döndü. Charles Albert'in (Carlos Alberto: 2 Ekim 1798- 28 Temmuz 1849 Sardunya Kralı "1831-1849") hizmetine önerildi. Kral bazı liberal eğilimler gösteriyodu. Fakat Garibaldi'ye karşı soğuk ve güvensiz davranıyordu. Piedmontese'den ters cevap aldı, o ve onun takipçileri Lombardy'ye geçtiler. Onlar Avusturya işgaline karşı ayaklanmışlar ve Milan hükümeti eyaletine yardım sunuyorlardı. Takip eden bu yönde, Başarısız İlk İtalyan Bağımsızlık Savaşında, Luino ve Morazzone'deki iki küçük zaferde ordusunu yönetiyordu. Novara (23 Mart 1849) daki Piedmontese yenilgisi izdihamından sonra Garibaldi Cumhuriyeti desteklemek için Roma'ya hareket etti ki Papalığa ait bir devlet ilan ediliyordu. Fakat, Luis Napeleon (Gelecekteki III.Napeleon) onu devirmeye tehdit etmek için bir Fransız kuvveti gönderdi. Manzini'nin zorlamasıyla Garibaldi Roma'nın savunmasının komutanlığını aldı. Karısı Anita onunla birlikte savaştı. Tüm gayretlerine rağman şehir 30 Haziran 1849 da düştü. Garibaldi ve onun kuvvetleri Avusturya,Fransa, İspanya ve Napoli orduları tarafından avlanıyordu. Venedik'e ulaşmak amacıyla kuzeye kaçtığında,ayaklananlar hala Avusturya'nın kuşatmasına direniyordu. Destansı bir yürüyüşten sonra, San Marino'da kendisini hala takip eden 250 adamıyla geçici göçmenlik aldı. Anita, onların beşinci bebeğini taşıyordu, geri çekilme sürecinde Comacchio yakınlarında öldü.

Amerika

Garibaldi sonunda, La Spezia yakınındaki Portovenere'ye ulaşmayı başardı. Fakat Piedmontese hükümeti onu tekrar yurtdışına göç etmeye zorluyordu.

Tangier'de kalmasından sonra Staten Island'a (New York) hareket etti. 30 Temmuz 1850'de oraya vardı ve kendini açığa vurmaktan kaçınmak için sürgünde. Ev sahibi, zamanının çoğunu atölyesinde mum yaparak harcadığı mucit Antonio Meucci idi. Fakat sonuçtan memnun değildi. Sonraları gemi kaptanı olarak Pasifik'e çeşitli seyahatler yaptı. Bunlardan en uzunu, 1851 Nisanından başlayıp iki yıl süren ve Peru'daki And'lı kadın kahramanı Manuela Sâenz'i ziyaret ettiği olandı.

Garibaldi New York'u son olarak Kasım 1853'de terk etti.

Garibaldi heykeli Washington Square Park, New York

Tyne Nehri kıyısında

Garibaldi 21 Mart 1854'de İngiltere'nin kuzey doğusunda Tyne Nehri ağzında ulusal gemi kaptanı olarak seyir halindeydi. Gemi Baltimor'dan kalkmıştı ve rıhtıma yanaşıp yükünü South Shield'e (İngiltere'de sahil kasabası) boşalttığında Amerikan bayrağı dalgalanıyordu. Garibaldi, Newcastle Courant civardaki yüksek rütbeli kimselerin akşam yemeği davetini reddetiğini haber yapmasına rağmen, Tyne nehri kıyısında popüler bir şahsiyetti ve yörenin işçi sınıfı tarafından coşkuyla karşılanıyordu. Onun bulunması hatırasına bir kılıç Garibaldi'ye sunuluyordu. Ondan yaklaşık olarak yarım yüzyıl sonra torunu Güney Afrika'da İngiliz ordusun için gönüllü olarak Boer savaşında çarpışırken o kılığı taşıyordu. Garibaldi 1854 Nisanının sonunda oradan ayrılarak, toplamda Tyne Nehri kıyısında bir aydan biraz daha fazla bir süre kalmış oluyordu.

İkinci İtalyan bağımsızlık savaşı

Garibaldi 1854'de İtalya'ya yeniden döndü. Ağabeyinin ölümünden kalan küçük mirası kullanarak İtalyan Caprera (Kuzey Sardunya) adasının yarısını satın aldı ve kendini tarıma verdi.

1859'da İkinci İtalyan bağımsızlık savaşı (Avusturya-Sardunya savaşı olarak da bilinir) Sardunya hükümetindeki iç entrikalar ortasında patlak verdi. Garibaldi tüm general atandı ve "Alp'lerin avcıları " adlı bir birlik kurdu. Bu olaydan sonra sadece Sardinya Piyemonte Krallığının etkin biçimde başaracağını varsayarak, İtalya'nın kurtuluşunun hakkındaki Manzini'nin Cumhuriyetçi fikrini terk etti.

Gönüllüleri ile Varese, Como ve diğer yerlerde Avusturyalı'lara karşı zaferler kazandı.

İtalyan şehri Nice'nin Fransız'lara elzem olan askeri yardım karşılığında teslim edilmesi Garibaldi'nin canını çok sıktı.

Mektupları

Giuseppe Garibaldi foto Nadar'ın (1870)

Joseph Cowen (Kohen)'e yazdığı mektup

[3]

Osmanlı'ya karşı Balkan halklarına yazdığı ayaklanma mektubu

Garibaldi'nin Border Watch gazetesinde 22 Aralık 1875 tarihinde yayınlanan Osmanlı'ya karşı Balkan halklarına yazdığı mektubu

[4][5][6][7][8][9][10][10]

Ölümü

İtalyan Parlamentosuna tekrar seçilmesine rağmen sonraki yıllarının çoğunu Caprera'da geçirdi.

1879'da, kiliseye ait taşınmazları yürürlükten kaldırıp, düzenli bir ordu kurup, genel oy kullanma hakkını ileri sürerek League of Democracyi kurdu. Eklem iltihabı onu yatağa gitmeye zorladı. Calabria ve Sicilya'ya seyahatler yaptı. 1880'de, ondan evvelce üç çocuğu olan, Francesca Armosino ile evlendi.

Ölüm döşeğinde iken yatağının zümrüt yeşili ve safir mavisi denizi görebileceği bir yere taşınmasını istedi. 2 Haziran 1882'de, 75 yaşında öldü.

Ayrıca bakınız

Kaynaklar

 1. ^ Çelebi, Alper. "Montevideo 2 – Çocuklar, arkadaşlar, anıtlar ve Temmuz soğuğu". 8 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2013. 
 2. ^ "İstanbul'daki İtalya". Milliyet (gazete). 4 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2013. 
 3. ^ "A Garibaldi Letter". http://trove.nla.gov.au Avustralya Ulusal Kütüphanesi. 24 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 4. ^ "Garibaldi and the Herzegovinians(Garibaldi ve Hersekliler". http://trove.nla.gov.au Avustralya Ulusal Kütüphanesi. 24 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 5. ^ "Garibaldi". http://trove.nla.gov.au Avustralya Ulusal Kütüphanesi. 24 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 6. ^ "Garibaldi and the Herzegovinians". http://trove.nla.gov.au Avustralya Ulusal Kütüphanesi. 24 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 7. ^ "Garibaldi and Turkish Rebellion(Garibaldi ve Türk Ayaklanması)". http://trove.nla.gov.au Avustralya Ulusal Kütüphanesi. 24 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 8. ^ "Garibaldi and the Herzegovinians". http://trove.nla.gov.au Avustralya Ulusal Kütüphanesi. 24 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 9. ^ "Garibaldi and Herzegovina". http://paperspast.natlib.govt.nz/ Yeni Zelanda Ulusal Kütüphanesi. 24 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 10. ^ a b "Garibaldi and Herzegovinians". http://paperspast.natlib.govt.nz/ Yeni Zelanda Ulusal Kütüphanesi. 24 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |yayımcı= dış bağlantı (yardım)