Giovanni Falcone

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°10′58″K 13°14′41″D / 38.18278°K 13.24472°D / 38.18278; 13.24472 Giovanni Falcone (d. 18 Mayıs 1939, Palermo - ö. 23 Mayıs 1992, Palermo), İtalyan savcı ve sorgu hakimi (Magistrato). Kariyerinin büyük kısmını Sicilya'da Mafya'nın gücünü ortadan kaldırmak için harcamıştır.

Babası bir kimya laboratuvarının yöneticisi olan Arturo Falcone, annesi Luisa Bentivegna idi. Gençliğinin bir kısmı, II. Dünya Savaşı'ndaki hava akınlarında geniş biçimde yıkıma uğrayan Palermo'nun Magione semtinde geçti. Aldığı klasik eğitimin ardından İtalyan Deniz Harp Okulu'nda hukuk eğitimi aldı. Avukatlık stajından sonra 1964'te hakim oldu. Bölge hakimi olarak görev yaptıktan sonra ceza hukukuna yöneldi.

Hakim Cesare Terranova'nın öldürülmesinden kısa süre sonra cinayeti incelemekle görevlendirildi. Mayıs 1980'de, Sicilya ile New York arasındaki eroin ticaretini araştırmakla görevlendirildi. Falcone atandığı mafya soruşturmasında bilgi kaynağı bulamadığı için çıkmaza girdi. Mayıs 1982'de İtalyan hükümeti, mafya ile mücadele etmesi için Kızıl Tugayların çöküşünde önemli rol oynamış bir carabinieri generali ve terörle mücadele uzmanı olan Carlo Alberto Dalla Chiesa Sicilya'ya gönderdi. Ancak adaya varışından çok kısa bir süre sonra, 3 Eylül 1982'de, genç eşiyle birlikte arabasına açılan çapraz ateş sonucu Palermo merkezinde öldürüldü.[1] Cinayete tepki olarak başlayan protestolardan sonra İtalyan hükümeti Falcone'ye istediği desteği sağladı.

Organize suç ile mücadelede yaratıcı soruşturma teknikleri uygulayan Falcone, daha sonra, hakim Rocco Chinnici tarafından oluşturulan ve birlikte çalışarak bilgi paylaşan savcılar grubuna dahil oldu. 1980'lerin ortasında savcı olarak dahil olduğu Maxi Davası'nda (Maxiprocesso) suçlanan 474 mafya üyesinden 360'ını mahkûm ettirdi. Ancak bu davada yaşanan en dikkat çekici olay ilk kez bir mafya üyesinin şahitlik yapmasıydı.

1988 yılında New York eyaleti Güney bölge Federal savcısı Rudy Giuliani ile girdiği işbirliği sonucunda Amerikan Gambino ve Sicilyalı Inzerillo ailelerine karşı gerçekleştirdikleri operasyonlarda ağır darbeler indirdiler.

23 Mayıs 1992'de, mafyaya karşı ülke çapında yürütülen adli soruşturmanın baş yetkilisi durumunda olan Giovanni Falcone, eşi Francesca ve aracının şoförü, Palermo Havalimanı'nın yakınlarında otoyola yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu hayatlarını kaybettiler. Patlamada Falcone'nin otomobilini izleyen araçtaki 3 koruma görevlisi de öldü. Binlerce kişinin katıldığı San Domenico Bazilikası'nda gerçekleşen cenaze töreni ulusal televizyonlar tarafından yayınlar kesilerek canlı olarak verilirken, İtalya Parlamentosu bir günlük yas ilan etti.

Öldürülüşünden iki ay sonra bu sefer yakın mesai arkadaşı savcı Paolo Borsellino'nun öldürülmesi infial yarattı. Ortaya çıkan büyük toplum baskısıyla ‘‘Babaların babası’’ olarak tanınan mafya lideri Salvatore Riina tutuklandı, diğer suçlarının yanı sıra iki savcının ölüm emirlerini vermek suçundan da ömür boyu hapis cezasına mahkûm edildi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]