Giotto (uzay aracı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Giotto
Organizasyon ESA
Görev türü Alçaktan uçuş
Fırlatma tarihi 2 Temmuz 1985 (1985-07-02)
Taşıyıcı roket Ariane 1
Fırlatma yeri Kourou, Fransız Guyanası
Web sayfası sci.esa.int/giotto
Kütle 582.7 kg
Güç 196 W

Giotto, Avrupalı Robot uzay aracıdır. Avrupa Uzay Ajansı tarafından geliştirilmiştir. Uzay aracı Halley kuyruklu yıldızını öğrenmek için fırlatılmıştır ve kuyruklu yıldızları yakın gözlem yapmak amacıyla fırlatılan ilk uzay aracı oldu. 13 Mart 1986'da Halley'in merkezine 596 kilometre yaklaşma misyonunu başarıyla tamamlanmıştır. Uzay aracınının ismine erken rönesans ressamlarından Giotto di Bondone verilmiştir. O 1301 yılında Halley kuyruklu yıldızını gözlemlemişti ve bu ona ilham vermiş, ardından Star of Bethlehem ve Adoration of the Magi eserlerini çizmiştir.

Misyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte bir uzay sondası yapılacağı plânlandı. Fakat NASA'nın bütçe kesintileri nedeniyle bu ortaklıktan dönüldü.

Zaman çizelgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fırlatılış[değiştir | kaynağı değiştir]

ESA tarafından 1980 yılında görev hakkında planlamalar yapıldı. 2 Temmuz 1985 gününde Korou'da Ariane 1 roketi tarafından uzaya fırlatıldı.

Halley ile karşılaşma[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Mart 1986'da Sovyet Vega 1 dönerken Halley'in resimleri çekti ve daha sonra çekirdeğini incelemek için bir uçuş daha yaptı. Bundan sonra Vega 2 uzay aracı 9 Mart'ta uçuşa geçti. Vega 1 8.889 km yaklaşmıştı.

Grigg-Skjellerup karşılaşma[değiştir | kaynağı değiştir]

Araştırma sonucu[değiştir | kaynağı değiştir]

Görsellerde Halley'in 15 km uzunluğunda 7 kilometreye 10 kilometre genişliğinde olduğunu tespit edildi. %10'u Güneş tarafından ışık alan kısmından üç adet gaz çıkışı olduğu bulundu. Kuyruklu yıldızın 4,5 milyar yıl önce oluştuğunu belirlendi.

Halley tarafından püskültülen maddenin içindekileri

Geri kalanlar ise hidrokarbon, demir ve sodyum olarak tespit edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]