Gini katsayısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.50, 12 Haziran 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17198812 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
Graphical representation of the Gini coefficient which is equal to the area marked 'A' divided by the sum of the areas marked 'A' and 'B'; i.e., Gini=A/(A+B)

Gini katsayısı, bir sıklık dağılımının eşitsizlik miktarı değerlerini ölçer (örneğin, gelir seviyeleri). Gini katsayısı, bir ülkede milli gelirin dağılımının eşit olup olmadığını ölçmeye yarayan bir katsayıdır. Katsayı 0 ile 1 arasında değerler alır ve yüksek değerler daha büyük eşitsizliğe tekabül ederler. Örneğin herkesin aynı gelire sahip olduğu bir toplumun Gini katsayısı 0 iken tüm gelirin bir kişide toplandığı (birden çok kişinin mensup olduğu) toplumun bu katsayısı 1'dir. Gini katsayısı Lorenz eğrisinin üstündeki alanın, 45 derecelik eşitlik doğrusunun altında kalan tüm alana bölünmesiyle bulunur.

Gini katsayısı, disiplin kurumlarındaki eşitsizliği araştırmak için kullanılabilirken, ayrıca sosyoloji, ekonomi, ekoloji, mühendislik, tarım gibi çeşitli alanlarda da kullanılır.

Ayrıca bakınız