Gilbert Baker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13.05, 9 Ocak 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Prideflagbreeze-extracted.png

Gilbert Baker (d. Chanute 21 Haziran 1951, bayrak tasarım sanatçısı ve sivil haklar lehine aktivist. 1978 Gey ve Lezbiyen Özgürlük Günü Yürüyüşü için LGBT bireylerin eşcinsel gurur sembolü olarak kullandıkları Gökkuşağı bayrağını tasarlamıştır.

Harvey Milk'in yakın arkadaşı olan Baker; 1970-72 tarihleri arasında ABD ordusunda çalışmış ayrıldıktan sonra çeşitli aktivist grupları ile birlikte savaş karşı protestolarda ve eşcinsel hakları için mücadele etmiştir. San Francisco da yaşayan Baker 1979 yılında yaşadığı yerin güneybatı köşesinde yer alan, "San Francisco Paramount Bayrak Company'de" çalışmaya başlamıştır. 1994 yılında New York'a taşınmış, yaratıcı çalışmalarına ve aktivist eylemlerine devam etmiştir. Bir söyleminde; "Ben dünyada şehirlere gidiyor ve gökkuşağı bayrağı görmeyi seviyorum" demiştir.[1]

2003 yılında, Gökkuşağı Bayrağı 25. yıldönümünü anmak için Baker, Meksika Körfezi'nden, Key West Atlantik Okyanusu'na kadar uzanan bir Gökkuşağı Bayrağı yaratmış, bayrağın 120 bölümü 120 şehire gönderilmiştir.

Kaynaklar

  1. ^ "Ben dünyada şehirlere gidiyor ve gökkuşağı bayrağı görmeyi seviyorum" The İndependent Alıntı: 24 Ekim 2012 (İngilizce)