Giacomo Carissimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

( Gian ) Giacomo Carissimi (18 Nisan 1605 – 12 Ocak 1674), İtalyan besteci ve müzik öğretmeni. Erken Barok'un veya daha doğrusu Roma Müzik Okulu'nun en ünlü ustalarından biridir. [1] Carissimi, Latin oratoryosunun karakteristik özelliklerini oluşturdu ve kitleler, motifler ve kantatların üretken bir bestecisiydi. Almanya'da Kerll ve Fransa'da Charpentier gibi öğrencileri ve müziğinin geniş çapta yayılması aracılığıyla Kuzey Avrupa ülkelerindeki müzikal gelişmelerde oldukça etkiliydi. [2] Giacomo Carissimi, (18 Nisan 1605'te vaftiz edildi, Marino, Roma [İtalya] yakınlarında - öldü. 12 Ocak 1674, Roma), 17. yüzyılın en büyük İtalyan bestecilerinden biri, özellikle oratoryoları ve laik kantatları ile dikkat çekiyor. Tivoli ve Assisi'deki kısa randevuların ardından Carissimi, 1620'lerin sonlarında Alman Koleji ve ona bağlı Sant'Apollinare Kilisesi'nde müzik direktörü olarak Roma'ya yerleşti ve ölene kadar bu görevi sürdürdü. Bir opera bestecisi olmamasına rağmen,[3] Carissimi çok sayıda oratoryosu ve kantatı aracılığıyla pastoral veya dramatik içeriğini evde ve kilisede kullanıma sunarak İtalyanların operaya olan coşkusunu tatmin etmeye yardımcı oldu.[4] Eski Ahit konulu 16 oratoryosu, operaların yasak olduğu Lent döneminde icra edilebilecek “yedek operalar” idi. Anlatının kesintiye uğradığı ve karakterlerin operadaki gibi duygularını ifade ettiği bölümler, Carissimi'nin temel ilgi ve yeteneklerini gösterir. Kantatlarında Luigi Rossi'nin öncü çalışmalarını pekiştirdi, ancak oratoryoda kendisi bir öncüydü.[5] Carissimi'nin eserleri, duygusal denge ve lirik ile dramatikin ideal bir birleşimi ile işaretlenir ve büyük ölçekte çalışırken, belirgin tonalite hissi, herhangi bir yayılma eğilimini engeller. Dehası, yaklaşık 20 dakika süren, hem solo anlatıcının hem de koronun yorumcu olarak hareket ettiği ve ikincisinin de hikayedeki karşıt grupların rollerini üstlendiği oratoryosu Jephtha'da iyi bir şekilde sergileniyor. George Frideric Handel, oratoryolarında bu temel düzeni genişletti. Carissimi, sonraki müziği yalnızca besteleriyle değil, aynı zamanda çok sayıda öğrencisiyle de büyük ölçüde etkiledi. Carissimi'nin müziğine yeniden ilgi duyması, The Judgment of Solomon, Baltazar ve Judicium Extremum dahil olmak üzere bazı hatiplerinin performanslarıyla sonuçlandı.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Chisholm 1911.
  2. ^ Andrew V. Jones, "Giacomo Carissimi", Grove Music Online
  3. ^ n.a., n.a. (2021). Italy. New York, NY: DK Eyewitness. ISBN 978-0241510636. 
  4. ^ Gilbert, Mark (2020). Historical dictionary of modern Italy (3. bas.). Lanham, Md.: Rowman & Littlefield Publishers. ISBN 978-1538102534. 
  5. ^ Wyatt, Michael (2014). The Cambridge companion to the Italian Renaissance. Cambridge, Birleşik Krallık: Cambridge University Press. ISBN 978-0521876063. 
  6. ^ Campbell, Gordon (2003). The Oxford dictionary of the Renaissance. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0198601753.