İçeriğe atla

Germersheim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Germersheim
Germersheim bayrağı
Bayrak
Germersheim mührü
Mühür
Almanya üzerinde Germersheim
Germersheim
Germersheim
ÜlkeAlmanya Almanya
EyaletRenanya-Palatina
Nüfus
 (31 Aralık 2010)
 • Toplam20,588

Germersheim, Almanya'da Renanya-Palatina eyaletinde yer alan bir şehirdir. Nüfusu 31 Aralık 2010 sayımlarına göre 20,588 kişidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafi Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir Ren Nehri'nin sol yakasında, Ludwigshafen/Mannheim ve Karlsruhe arasında, Speyer'ın yaklaşık 13 km. güneyinde bulunmaktadır. Nehrin karşı yakasında Philippsburg yer alır.

Şehir Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Germersheim şehrinin iki mahallesi bulunmaktadır: İlki, şehirle aynı adı taşıyan Germersheim bölgesi; diğeri ise, güneyde yer alan ve şehre 22 Nisan 1972'de bağlanan Sondernheim bölgesidir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Germersheim'ın iklimi nispeten ılımandır (yazlar ılık, kışlar hemen hemen kar yağışsız). Yıllık ortalama sıcaklık 10,9 °C'dir. Şehir, Palatina Ormanı ile Oden Ormanı arasında, Yukarı Ren Ovası'nın ortasında yer aldığı için; nispeten seyrek yağış alır. Yıllık yağış miktarı 768 mm'dir. En kurak ay Şubat, en fazla yağışın düştüğü ay ise Haziran'dır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiçağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Galya'nın Jül Sezar tarafından fethi zamanında Germersheim bölgesinde, Triboci ya da Vangiones kabileleri yaşıyordu. Söz konusu fethin ardından, Ren Nehri ve Germania Superior eyaleti Antik Roma ile Cermenler arasındaki sınırı oluşturudu. Romalılar sınırı güvenliğe almak amacıyla, muhtemelen günümüzde Germersheim'ın bulunduğu bölgeye Vicus Julius adında bir müstahkem ordugâh kurmuşlardı. Söz konusu ordugâh 4. yüzyıla dek varlığını korumuştur. 405'te Ostrogotlar İtalya'yı fethettikten sonra, Roma askerî birlikleri 406'da Pfalz bölgesini terk etmişlerdir.

Ortaçağ[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparator II. Konrad, günümüzde Germersheim'ın bulunduğu bölgede bir kale inşa ettirmiştir. İlk defa 1090 yılında bahsi geçen bu bölgeye 18 Ağustos 1276 tarihinde I. Rudolf tarafından şehir statüsü verilmiştir. Bu olayla birlikte, şehrin tarihi kalıcı olarak şekillenmiştir.