İçeriğe atla

Gerçek sosyal yaşam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir karınca kolonisi
Çıplak köstebek faresi

Gerçek sosyal yaşam veya eusociality (Yunanca eu: "gerçek / iyi" + "sosyal"), hiyerarşik sınıflandırmada toplumsal örgütlenmenin en üst düzeyini tanımlamak için kullanılan bir terim.

Toplumsal örgütlenmenin bir alt seviyesi olan ön- veya presosyal yaşam, altsosyal, yarısosyal, yansosyal ve sözdesosyal gibi terimler kullanılarak da sınıflandırılmışlardır.[1] Bazı insan toplumlarıyla karşılaştırmalı olarak, belli statüdeki bireylerden oluşan bir gruba veya özel bir sınıfa kast dendiği de olur.

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerçek sosyal yaşama dair bilinen en iyi örnekler, karıncalar, arılar, yaban arılarının (Hymenoptera takımı) yanı sıra, termitler (takım Isoptera) ile bu kolonilerde yaşayan üreyebilen kraliçeler, az veya çok kısır işçiler veya bu koloniyi saldırıya karşı düşmanlardan koruyan askerlerdir. Avustralya'ya özgü bir buğday biti türü olan Austroplatypus incompertus, böcekler arasında gerçek sosyal yaşamın ilk olarak fark edildiği böcek (takım Coleoptera) olarak bilinir.[2][3]

Gerçek sosyal yaşamın memelilerde görülen tek örneği, çıplak köstebek faresi (Heterocephalus glaber) ile damarensis köstebek faresidir (Fukomys damarensis). Doğa bilimcilerinin ilgisini çeken çıplak, pembemsi ve keskin dişleri olan bu kemirgenlerin hayat şekli memelilerden ziyade sosyal böceklere benzemektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ James T. Costa & Terrence D. Fitzgerald 2005 Social terminology revisited: Where are we ten years later? Ann. Zool. Fennici 42:559-564 PDF 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ "Science: The Australian beetle that behaves like a bee". New Scientist. 9 Mayıs 1992. 28 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2010. 
  3. ^ D. S. Kent & J. A. Simpson (1992). "Eusociality in the beetle Austroplatypus incompertus (Coleoptera: Curculionidae)". Naturwissenschaften. Cilt 79. ss. 86-87. doi:10.1007/BF01131810. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]