Georgios Pahtikos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Georgios Pahtikos
Doğum1869
Ölüm1916
Başladığı yerRum
MesleklerMüzisyen
Önemli çalgılar
Etno müzikolog, besteci,çok dilli filolog

Georgios Pahtikos (YunancaΓεώργιος Δ. Παχτίκος, d. Ortaköy Geyve 1869 -ö. İstanbul 1916) Rum asıllı Osmanlı Etno müzikolog, besteci, çok dilli filolog müzik derleyicisidir. Georgios Pachtikos 1869 yılında Geyve’nin Ortaköy kazasında dünyaya geldi. Önce Fener Rum Erkek Lisesi’nde, ardından Atina’da eğitim aldı. Osmanlı Türkçesi de dahil altı dili konuşuyordu. Bunlar Eski Yunanca ve Latince, Türkçe, Fransızca, Almanca ve İtalyanca dilleriydi. 1889 yılında Atina Üniversitesi ve konservatuvarından başarıyla mezun oldu ve Anatoli (Batı Helenik Derneği) kurucularından oldu.

Eğitimini tamamladıktan sonra doğduğu Ortaköy’de ve yörede müzik eğitimleri ve toplum hizmeti verdi. Etno-müzikoloji eserleri dışında, 1893 yılında Bitinya’da Olimpiyat Oyunları adlı makalesiyi kaleme aldı.[1] İstanbul Kilisesi müzik kulübünün bir üyesiydi.[2]

Türk yazarlarla müzik alanında işbirliği yaptı. I Mousikologia para tois Othomanois (Osmanlıların Müzikolojisi) adlı makalesinde Rauf Yekta ile Yunan ve Osmanlı modları arasındaki bağlantıları araştırdı.[3]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

16 yıl boyunca güney Balkanlar, Küçük Asya ve Ege adalarındaki geniş bir bölgeden (kulaktan) halk müziği topladı. 260 şarkı ve enstrümantal parçadan oluşan koleksiyonu Yunan halkının ağzından 260 halk şarkısı adlı müzik kitabını yazmıştır. Ermeniler ve Karamanlı Türkler tarafından icra edilen yaklaşık 80 eserden oluşması planlanan bir cilt tamamlanamadı.

Anadolu Marşı’nı yazarak Atina’da korolarla sunmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İlginç iddia: Geyve'de olimpiyat düzenlendi". T54 Sakarya'nın Sesi. 21 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2021. 
  2. ^ "260 ΔΗΜΩΔΗ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑ". Public.gr (Yunanca). 1 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2021. 
  3. ^ Romanou, Katy (1 Ocak 2001). "Pachtikos, Georgios". Oxford Music Online. 1 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2021.