Georgi Rakovski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Georgi-Rakovski.jpg

Georgi Stoykov Rakovski (Bulgarca: Георги Стойков Раковски, Georgi Sava Rakovski adıyla da bilinir, d. 1821, Kotel, Bulgaristan - ö. 20 Ekim 1867, Bükreş, Romanya), Bulgaristan'ın bağımsızlığı için mücadele eden eylemci ve yazar.

Genç yaşında milliyetçi görüşleri benimsedi. 1841'de Osmanlılara karşı düzenlenen bir ayaklanmaya katıldı. Kırım Savaşı (1853-56) sırasında Osmanlı Harbiye Nezareti'ne bağlı olarak çalışırken, İstanbul'da yaşayan Bulgarlardan 12 kişilik bir çete kurarak Doğu Kocabalkan'a geçti ve Bulgar halkını Rus ordusuna katılmaya teşvik etti. Yakalanarak ölüm cezasına çarptırıldıysa da hapisten kaçmayı başardı.

Daha sonra Sırbistan, Romanya ve Rusya'ya giderek Bulgaristan'ın bağımsızlık mücadelesine Avrupa ülkelerinin desteğini kazanmaya çalıştı ve çeşitli gazeteler yayımladı. Novi Sad şehrinde Bılgarska Dnevnitsa (Bulgar Günlüğü) gazetesini çıkardı.[1]

Girişimlerinden sonuç alamayınca, Bulgarlara yönelik devrimci propaganda çalışmaları başlattı. Şiddet kullanılmasını öngören radikal görüşleri nedeniyle muhafazakârların desteğini yitirdiyse de, mücadelesiyle Bulgaristan bağımsızlık hareketi için gerçek bir itici güç oluşturdu. Edebiyat ve gazetecilik alanlarındaki çalışmalarıyla özellikle genç Bulgarların milliyetçi harekete katılmasında önemli rol oynadı; Dunavski Lebed (Tuna Kuğusu) adlı gazetesi ve Gorski Pıtnik (Orman Yolcusu, 1858) adlı şiir kitabıyla büyük etki yarattı.

Son yıllarında Sırbistan'da Bulgar göçünün öncüsü ve manevi önderi oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ömer Faruk Günal, Uyanış Çağı Bulgar Edebiyatında Sofroniy Vraçanski ve "Osmanlıda Bir Papaz" Eseri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara Üniversitesi, Ankara, 2010.