Georgi Plehanov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Georgi Plehanov
Georgi Plekhanov.jpg
Doğum 29 Kasım 1856
Tambov Guberniyası, Rus İmparatorluğu
Ölüm 30 Mayıs 1918 (61 yaşında)
Terijoki, Finlandiya
Evlilik(ler) Rozaliia Bograd-Plekhanova
Çocuk(lar) 4

Georgi Valentinovich Plekhanov (Rusça: Геoргий Валентинович Плеханов; 11 Aralık 1856 - 30 Mayıs 1918), Rus devrimci ve Marksist teorisyen. Rus sosyal-demokratik siyasetinin başlatıcısı ve kendini "Marksist" olarak adlandıran ilk Ruslardandır.

Rusya'nın Çarlık rejiminin sonlandırmak için çalışırken siyasi faaliyetlerine devam eden Plehanov, politik zulüm gördü. 1880 yılında İsviçre'ye göç etti. I. Dünya Savaşı'nda Plehanov, Almanya'ya karşı İtilaf güçlerini topladı ve 1917 Şubat Devrimi'nden sonra Rusya'ya döndü.

Portrait of Plekhanov by V. Vainshtein

Plehanov, Lenin'in yönettiği Bolşevik partisine karşı düşmanca bir tavır aldı. Bununla birlikte Lenin, 1917 yılının sonbahar döneminde güç kazandı. Plekhanov Sovyet rejiminin muhalifi idi. Plekhanov ertesi yıl tüberkülozdan öldü.

1917 sırasında, Lenin'in siyasi partisine karşı güçlü ve sözünü sakınmayan bir muhalif olmasına rağmen, Plehanov, Rus Marksizminin bir başlatıcısı ve bir filozof olarak, onun ölümünden sonra Rus Komünist Partisi tarafından güven ile kabul edildi.

Felsefe alanında ve toplum içinde sanatın ve dinin rolü hakkında Marksizme katkıda bulundu. Ancak bunu siyasi mücadeleden ayrı olarak düşünmedi. Emeğin Kurtuluşu Grubu'nu kurarak işçilerin bağımsız bir siyasi parti olarak örgütlenmesi için çalıştı. Siyasi mücadelenin önemi konusunu işlediği Sosyalizm ve Siyasi Mücadele (1883) adlı kitabında marksizmi, anarşizm ve narodnizmin etkisinden korudu. Ayrıca ilk defa Bakunin tarafından yapılmış olan Komünist Parti Manifestosu'nun Rusça çevirisde bulunan anlam ve çeviri hatalarını, kendi çevirisiyle gidermiştir. Plekhanov bu çalışmaları nedeniyle Rusya'ya marksizmi taşıyan isim olarak anılır.

Graves of Vissarion Belinsky, Georgi Plekhanov, ve Nikolay Dobrolyubov'un Volkovskoe cemetery, Sankt-Peterburg

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]