Georges Vézina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Georges Vézina

Joseph-Georges-Gonzague Vézina (21 Ocak 1887 - 27 Mart 1926), tüm Montreal Kanadalılarıyla Kanada Ulusal Hockey Birliği'nde yedi, Ulusal Hockey Ligi'nde dokuz sezon oynayan Kanadalı profesyonel bir buz hokeyi kalecisi. 1910 yılında Kanadalılar tarafından sözleşme imzalanmasının ardından Vézina hastalığından ötürü 1925'te bir oyunu erkenden terk etmeden önce birbirini izleyen 327 düzenli sezon oyunu ve daha 39 baraj maçında oynadı. Vézina'ya verem teşhisi koyuldu ve 27 Mart 1926'da öldü. Bu, Georges Vézina'ya karşı prova yapmak için takımını

Sadece kalecinin 1910 ve 1925 yılları arasındaki Kanadalı oyuncular için oynaması Vêzina'nın üç kez daha "Stanley Cup Finalleri"ne ulaşması sırasında 1916 ile 1924 yıllarında takımın Stanley Cup'ı kazanmasına yardımcı oldu. Kaledeyken sakinliğinden dolayı ""Chicoutimi Cucumber" lâkabını alan Vêzina kariyeri bakımından Ulusal Hockey Birliği'nde dört kez, Ulusal Hockey Ligi'nde üç kez ve lig döneminde yedi kez en düşük sayıyı verdi. 1918'de Vézina hem kale üzerinde sayı vermemeyi kayıt altına alacak hem de sayı vermeyi kazandıracak ilk Ulusal Hockey Ligi kalecisi oldu. 1926–27 NHL döneminin başında Kanadalı oyuncular dönem boyunca en düşük sayıyı veren kaleciye Vézina Trophy'yi NHL için bir ödül olarak verdiler. 1981'den beri ödül Kanada Ulusal Hockey Ligi'nin genel müdürlerinin oylamasıyla en seçkin kalecilere verilmektedir. Spor medyanına Vézina'nın vatanında onun onuru bakımından Centre Georges-Vézina denilmektedir.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sekiz çocuktan en genci olan Georges; Fransa'da St. Nicolas de La Rochelle'den gelen bir fırıncı ve göçebe, Jacques Vézina ile eşi Clara'ya Chicoutimi, Queble'te 27 Ocak 1887 tarihinde doğdu. Eşinden daha genç olan Georges babasının ekmek fırınına yardımcı olmak için okulu bıraktığı on dört yaşına dek Petit Séminaire de Chicoutimi'de okula devam etti. Kendi yaşını diğer yaşıtlarına rağmen sokak hockeyine katılan Georges genç yaştan itibaren hockey oynamaya başladı. Vézina bu maçlarda ayakkabılarıyla yer aldı ve Chicoutimi'deki yerel takıma katıldığı 19 yaşında ilk defa paten kullandı. Chicoutimi'nin Québec'in Québec'den 200 km daha uzağındaki bir bölgede bulunduğu gibi hockey kulübü her organize olmuş ligin içinde bulunmadı. Aksine kulüplerin çeşitliliği karşısında oyunlar sergileyen, (Chicoutimi'nin yerleştirildiği bölge), Saguenéens olarak bilinen kulüp vilâyeti gezdi. Vézina'nın ölümünün ardından, 22 çocuğun babası olduğu resmen bildirildi.

Vézina, 3 Haziran 1908'de Chicoutimi'de Marie-Adélaïde-Stella Morin ile evlendi. Kanadalı oyuncuların müdürü Leo Dandurad, Vézina'nın hiç İngilizce konuşmadığını ve üçüzlerden üç zümre de dâhil olmak üzere yirmi iki çocuğu olduğunu habercilere anlattığı zaman bu dedikodu başlatılıp dokuz yıl zarfında hepsi doğdu. Gerçekte Vézina'ların yalnızca iki çocukları vardı ve Georges bozuk bir İngilizceyle konuşurdu. 1912'de Jean-Jules isimli ilk erkek evlatlarına sahip oldular. İkinci bir çocuk ise 1916'da Montreal Kanadalılarının Stanley Kulübüne ait ilk galibiyetlerinin gecesi doğdu. Hadiseye saygı gösterecek olan Georges çocuğa Marcel Stanley adını verdi. Hockey oynamıyorken sakin bir yaşam süren Vézina Chicoutimi'de bir tabakhane işletti.

Oyun kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

NHA[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Şubat 1910 tarihinde Chicoutimi Hockey Kulübü, Montreal Kanadalılarına karşı gösteri maçı yaptı. Oyunu kaybeden Kanadalı oyuncuların alt derecede bulunan bir takımla oynamalarına rağmen gol atmayı başaramadılar. Bu, Kanadalı kaleci Joseph Cattanirich'i takımının Georges Vézina'ya karşı kabiliyet denemesi önermesi için ikna etmeye yönlendirdi. Kanadalı oyuncuların o yılın Aralık ayında topu karşılamalarına değin Chicoutimi'de ikâmet eden Vézina başlangıçta öneriyi reddetti. Bu defa Georges'ı, kardeşi Pierre'nin beraberinde Montreal'a gelmeye ikna ettiler. İki Vézina kardeşi 22 Aralık 1910'da Montreal'a ulaştılar. Pierre takıma ulaşmakta başarısız olduğu sırada Georges Kanadalı oyuncuları özellikle atışların önünü kesmesi için sopasını kullanmasıyla baskı yaptı. Vézina ile [[Kanada doları]C$]]800'lık sözleşme imzalanıp Ottawa Senators'un karşısında 31 Aralık 1910 tarihinde ilk kez buz hockeyi maçına çıktı. Sekiz galibiyet ve sekiz kayıptan oluşan bir rekora artık ihtiyacı kalmayan kaleci ligde en düşük sayıyı verirken 1910-11 döneminde 16 Kanadalı oyuncunun tümüyle oynayacaktı.