Georges Izambard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

George Alphonse Fleury Izambard (11 Aralık 1848 – Şubat 1931), Fransız profesör ve Arthur Rimbaud'nun öğretmeni olarak bilinir.

Mayıs 1870'te Rimbaud'un annesi Vitalie, öğretmeni Izambard'a oğluna okuması için Victor Hugo'nun Sefiller kitabını verdiği için ağır bir mektup yazar. Bu mektuptan sonra oğluna acayip kitaplar okuttuğu için kolej yönetimine şikayette bulunur.

Mayıs 1871'de Rimbaud öğretmenine şair olmak istediği için evden kaçtığını anlatan bir mektup yazar. Mektupta voyant (bilici, kahin) olmaktan bahseder:

Je veux être poète, et je travaille à me rendre voyant : vous ne comprendrez pas du tout, et je ne saurais presque vous expliquer. Il s'agit d'arriver à l'inconnu par le dérèglement de tous les sens. Les souffrances sont énormes, mais il faut être fort, être né poète, et je me suis reconnu poète. Ce n'est pas du tout ma faute. C'est faux de dire : Je pense : on devrait dire : On me pense. − Pardon du jeu de mots. − Je est un autre. Tant pis pour le bois qui se trouve violon, et nargue aux inconscients, qui ergotent sur ce qu'ils ignorent tout à fait !

Çeviri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şair olmak, görünmezi görmek, bilici kılmak istiyorum kendimi: siz anlayamazsınız bunu, ben kafanıza sokamam. Tüm duyuların düzenini bozarak bilinmeze ulaşmak söz konusu. Acılar çok büyük,ama güçlü olmak, şair doğmak gerekiyor ve ben şair görüyorum kendimi. Bu benim açımdan suç değil. Düşünüyorum demek yanlış, düşünülüyorum denmeli. Sözcük oyununu bağışlayın."Ben bir başkasıdır." Önemli değil odun kendisini bir gün keman olarak görsün. Bilmedikleri konular üstüne söz yürüten bilinçsizler de vız gelir bana!

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]