George Bellows

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
"Stag at Sharkey's" (Sharkey'de Boks), George Bellows'un yağlıboya çalışması, 1907

George Wesley Bellows (d. 12 Ağustos 1882, Columbus, Ohio - ö. 8 Ocak 1925, New York kenti, ABD), ressam ve taşbaskı sanatçısı. Hareketli görüntüleri ve spor olaylarını resme aktarmasıyla tanınır; "The Eight" (Sekizler) diye tabir edilen, kendilerini New York'da gündelik yaşam sahnelerini resmetmeye adamış bir grubun izinden giderek "Amerikan Yaşantısı"ndan örneklere bağlı kalan Bellows, canlı ve kesin bir üslupla kent yaşamından, spor dünyasından (boks) kesitler verdi.[1]

Babası bir mimar olan Bellows erken yaşlardan itibaren spora ve sanata ilgi duydu. 1904 yilinin sonunda sanat hayatına yön vermek üzere New York'a taşınmadan önce, Ohio Eyalet Üniversitesi'nde Robert Henri'nin stüdyosuna devam etti.[2] New York'taki Sanat Öğrencileri Birliği ile Chicago'daki Sanat Enstitüsü'nde dersler verdi. Henüz 27 yaşındayken Ulusal Tasarım Akademisi'ne seçildi ve o zamana değin bu onuru kazanan en genç üye oldu.

Gençliğinde başarılı bir atletti. Daha sonraları, canlı ve enerjik bir fırça işçiliğiyle, sporla ilgili sahneleri hareket anında dondurarak neredeyse fotoğraf gibi betimlemeyi başardı. 1907'de başladığı boks resimleri dizisiyle ("Sharkey'de Boks", "Kulübün Her İki Üyesi") dikkatleri üzerine çekti. Adının, arka sokaklar, çöp tenekeleri, sokak kadınları gibi konuları ele alan Ashcan Okulu ressamlarıyla birlikte anılmasına karşın, kadın ve çocuk gruplarını işlediği resimler de yaptı. Ününü, yüzen, suya dalıp çıkan çocukların enerjik oyunlarıyla kaynayan eski bir rıhtımı betimlediği "42 Çocuk" adlı yağlıboya tablosuyla sağladı. Ayrıca portreler de yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]