George Bass

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
George Bass
George bass.jpg
Doğum 30 Ocak 1771
Aswarby, Lincolnshire, İngiltere
Ölüm 5 Şubat 1803
Meslek Denizci
Evlilik(ler) Elizabeth Waterhouse

George Bass (d. 30 Ocak 1771, Aswarby, Lincolnshire, İngiltere - ö. 1803, Avustralya'dan Güney Amerika'ya giderken denizde), Britanyalı askeri cerrah ve denizci, Avustralya kıyılarının keşfine katkıda bulunmuştur.

Bir süre cerrah yardımcısı olarak çalışan Bass, 1789'da Cerrahlar Birliği'ne kabul edildi. Donanmaya katıldı; denizcilik ve gemicilik konularındaki yeteneği ve Büyük Okyanusun keşfine duyduğu ilgi sonucu HMS Reliance gemisinde görevlendirildi. 1795'te gemi Port Jackson'a ulaşınca Bass, ikinci kaptan Matthew Flinders, bir de Bass'ın uşağı William Martin, George's Nehrini ve Botany Körfezini keşfe çıktılar ve Bankstown'da bir yerleşim bölgesi kurulmasını salık verdiler. 1796'da Botany Körfezinin güneyinde bir nehir bulmak amacıyla giriştikleri aramaların başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra Port Hacking'i keşfettiler. Bass, bölgenin hayvan ve bitkilerini inceledi; 1797'de de Sidney'in güneyindeki kıyıları araştırarak bu bölgede kömür bulunduğuna ilişkin bilgileri doğruladı. Aynı yıl içinde ve ertesi yıl Yeni Güney Galler ve Van Diemen's Land arasında (sonradan kendi adıyla anılacak olan) bir boğazın varlığını saptadı. 1799'da derlediği örnekler ve vombatlar, kuğular ve albatroslar üzerine yazdığı makalelerle Londra'daki Linné Derneği üyeliğine seçildi.

Bass daha sonra, gittiği yerlerin haritalarını da çıkartmakla birlikte, esas olarak ticaretle uğraşmaya başladı. 1803'te bir yük gemisiyle Sidney'den Güney Amerika'ya doğru yola çıktı ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Bass'ın, Keith Macrae Bowden'ın yazdığı bir yaşamöyküsü 1952'de yayımlanmıştır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Miriam Estensen, The Life of George Bass, Allen and Unwin, 2005, ISBN 1-74114-130-3
  • Keith Macrae Bowden: George Bass 1771–1803: His Discoveries, Romantic Life and Tragic Disappearance. – London, Melbourne: Oxford University Press, 1952