George B. Selden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
George B Selden 1905'te araba kullanıyor

George Baldwin Selden (d. 14 Eylül 1846 - ö. 17 Ocak 1922), 1895 yılında ABD'de otomobil patenti alan patent avukatı ve mucittir.[1][2]

Yaşam ve kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

1859'da, Susan B. Anthony'yi savunmasıyla en çok dikkat çeken tanınmış bir Cumhuriyetçi avukat olan babası Yargıç Henry R. Selden, George'un 6'ncı Süvari Alayı, Birlik Ordusu'na katılmadan önce kısa bir süre Rochester Üniversitesi'ne gittiği Rochester, New York'a taşınmıştır. Bu, bazı iplerin gerilmesinden ve oğluyla ciddi tartışmalar yaptıktan sonra onu görevden almayı ve Yale'e kaydolmayı başaran babasının hoşuna gitmemiştir. George, Sheffield Bilim Okulu tarafından sunulan teknik çalışmaları tercih ederek Yale'de hukuk çalışmalarında başarılı olmadı, ancak çalışma dersini bitirmeyi ve 1871'de New York barosuna geçmeyi başardı ve babasının pratiğine katılmıştır.

Kısa bir süre sonra Clara Drake Woodruff ile evlendi ve 4 çocuğu olmuştur. Babasının bodrum katındaki bir atölyede daktilo ve çember yapma makinesi icat etme hobisine devam etmiştir.

Bir süre Selden, patent konularında fotoğraf öncüsü George Eastman'ı temsil etmiştir.

Selden patenti[değiştir | kaynağı değiştir]

Selden Yol Motoru (ABD Patenti 549,160)

George Brayton tarafından icat edilen içten yanmalı motordan esinlenerek 1876'da Philadelphia'daki Centennial Exposition'da sergilenmiştir. Selden, 1878'de, Avrupa'da Benz Patent Motorwagen'in halka tanıtılmasından yaklaşık sekiz yıl önce, Rochester makinisti Frank H. Clement ve yardımcısı William Gomm'un yardımıyla kapalı bir krank mili içeren tek silindirli, 400 kiloluk bir versiyon üretmeden önce daha küçük, daha hafif bir versiyon üzerinde çalışmaya başlamıştır. 8 Mayıs 1879'da patent başvurusunda bulunmuştur. Tarihi bir insan haçında, Selden'in seçtiği tanık, daha sonra Kodak kamerasıyla ünlü olmak için yerel bir banka veznedarı george Eastman'dır.[3] Uygulaması sadece motoru değil, 4 tekerlekli bir arabada kullanımını da içeriyordur. Daha sonra başvurusunda, patent[4] 5 Kasım 1895'te verilmeden önce 16 yıl gecikmeyle sonuçlanan yasal süreci uzatan bir dizi değişiklik yapmıştır.

Selden davasında 1906 Krebs ifadesi

Kısa bir süre sonra, yeni başlayan Amerikan otomobil endüstrisi ilk çalışmalarına başlamıştır. George Selden, bir otomobilin çalışan bir modeliyle üretime hiç girmemesine rağmen, 1895'te bir otomobilin patentini almak için güvenilir bir iddiaya sahip olmuştur.[1][2] 1899'da patent haklarını, elektrikli araç şirketi EVC olarak elektrikle çalışan araçların üretimini öneren William C. Whitney'e, yıllık en az 5.000 ABD doları ödeme ile araba başına 15 ABD doları telif hakkı karşılığında satmıştır. Whitney ve Selden daha sonra diğer tomurcuklanan otomobil üreticilerinden telif hakkı toplamak için birlikte çalışmışlardır. Başlangıçta başarılı oldu ve Lisanslı Otomobil Üreticileri birliği tarafından satılan tüm otomobiller için %0.75 telif hakkı pazarlığı yapmıştır. Rochester'da Selden Motorlu Araç Şirketi adı altında kendi otomobil şirketini açmıştır.

Selden'in artık ayakta olmayan atölyesi, Rochester's Grove Place Historic District'teki bu evin arkasında yer aldı.

Bununla birlikte, 1903 yılında Detroit, Michigan'da kurulan Ford Motor Company'nin sahibi Henry Ford ve diğer dört otomobil üreticisi, Selden ve EVC tarafından açılan patent ihlali davasına itiraz etmeye karar vermiştir. Hukuki mücadele sekiz yıl sürdü ve 14.000 sayfalık bir dava kaydı oluşmuştur. Henry Ford'un ifadesinde şu yorum yer almıştır: "George Selden'ın otomobil endüstrisini hiçbir zaman tek bir konuda ilerletmediğini söylemek tamamen güvenlidir, ve hiç doğmamış olsaydı belki de şimdikinden daha ileri olurdu." demiştir.[5]

Dava, günün gazetelerinde yoğun bir şekilde yer edindi ve Selden'in zaferiyle sonuçlanmıştır. Yargıç kararında, patentin benzin buharı ile çalışan bir motor tarafından tahrik edilen herhangi bir otomobili kapsadığını yazmıştır. 350.000 ABD doları tutarında bir tahvil gönderen Ford temyiz başvurusunda bulunmuştur. 10 Ocak 1911'de otomobillerde kullanılan motorun George Brayton'un motoruna, Selden'in geliştirdiği Brayton motoruna değil, Otto motoruna dayandığı argümanına dayanarak davasını kazanmıştır.[6]

Patentin bitmesine sadece bir yıl kala alınan bu çarpıcı yenilgi Selden'ın gelir akışını yok etmiştir. Otomobil şirketinin üretimini kamyonlara odakladı ve şirketinin adını Selden Kamyon Satış Şirketi olarak değiştirmiştir. Bethlehem Motor Truck Corporation tarafından satın alınana kadar bu formda hayatta kalmıştır. Selden 1921'in sonlarında felç geçirdi ve 17 Ocak 1922'de 75 yaşında ölmüştür. Rochester'daki Mount Hope Mezarlığı'na gömülmüştür. Birkaç yüz bin dolar telif hakkı aldığı tahmin edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "George B. Selden". 11 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ a b "George Baldwin Selden". 24 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Weiss, H. Eugene (2003). Chrysler, Ford, Durant, and Sloan : founding giants of the American automotive industry. Jefferson, N.C.: McFarland. ISBN 0-7864-1611-4. OCLC 52520489. 
  4. ^ "Patent". 27 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ Greenleaf, William (2011). Monopoly on wheels : Henry Ford and the Selden automobile patent. Detroit, Mich.: Wayne State University Press. ISBN 978-0-8143-3584-0. OCLC 755624517. 
  6. ^ "Selden Patent Dava Koleksiyonu". 24 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.