GeoGebra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
GeoGebra
Geogebra.svg
GeoGebra 4.png
Geliştirici(ler) Markus Hohenwarter
ve diğer katkıcılar
İşletim sistemi Linux, Mac OS X, Windows, iOS, Android, Web uygulaması
Lisans GNU GPL, CC-BY-NC-SA
Resmî sitesi www.geogebra.org
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

GeoGebra (GeoCebir), matematik ve geometriyi öğrenme ve öğretme amacıyla kullanılabilen, ilköğretimden üniversiteye kadar geniş bir kesime hitap eden özgür bir dinamik matematik yazılımıdır. Java tabanlı olup çoklu platform desteklidir. Bilgisayara indirilip kurulabileceği gibi bir web tarayıcıda app.geogebra.org 6 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adresi üzerinden çevirim içi olarak kullanılabilir.

GeoGebra, matematiği somutlaştırır; girilen matematiksel ifadeler bir yandan grafik olarak görüntülenir. Noktalar, vektörler, parçalar, çizgiler, konik böllgeler ile birlikte fonksiyonlarla inşa yapılabilir ve ardından dinamik olarak değiştirilebilir. Çoğu kalkülüs tabanlı araçların yanında sağlanan birçok geometrik yapı desteklenir.

GeoGebra, GNU Genel Kamu Lisansı ve Creative Commons ile lisanslı özgür ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

GeoGebra ilk olarak 2001/2002 yılları arasında Markus Hohenwarter tarafından Salzburg Üniversitesi Matematik Eğitimi Bölümünde, önce master tezi sonra doktora projesi olarak geliştirilmiştir. Daha sonra bu çalışma Florida Atlantic Üniversitesi ve Broward Conuty Schools tarafından NFS Math – Science Parntnership projesi olarak desteklenmiş ve Florida State Üniversitesi bünyesinde GeoGebra projesi olarak geliştirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]