İçeriğe atla

Generalitat de Catalunya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Generalitat de Catalunya forsu
Generalitat de Catalunya Sarayı

Generalitat de Catalunya, İspanya'nın Katalonya Özerk Topluluğu'nun siyasi örgütlenmesidir.

Generalitat de Catalunya, 135 kişilik Katalonya Parlamentosu ile Katalonya Hükûmeti'nden oluşur.

Generalitat de Catalunya, Aragon Kralı adına Katalonya Prensliği yönetiminin bazı alanlarını yöneten Orta Çağ kurumundan kaynaklanmaktadır.

Pau i Treva de Déu ("Tanrı'nın Barışı ve Ateşkesi") on birinci yüzyılda doğan, Kilise tarafından desteklenen, feodal soyluların uyguladığı şiddete yanıt olarak köylülükle birleşen toplumsal bir hareketti. Daha sonra devletler feodal şiddetten korunan bir yapı oluşturdu. Bununla birlikte, bir arada yaşama ortamını sağlamak için daha ileri gitmek ve bölgenin herhangi bir yerinde herhangi bir tür şiddet eyleminin uygulanmasını yasaklayan bir otorite kurmak gereği ortaya çıktı. Bunun ilki, Katalan ilçelerinde, Abbot Oliba başkanlığında, Piskopos Berenguer d'Elna adına Toluges'te (Roussillon) 1027'de gerçekleştirilen "Tanrı'nın Barışı ve Ateşkesi" toplantıları ile gerçekleşti. Katalan Mahkemelerinin kökenini bu anlaşmaya dayandıran görüşler de bulunmaktadır.

İkinci İspanya Cumhuriyeti sırasında 1932'de yerel bir hükûmet olarak yeniden kurulan[1] Generalitat de Catalunya, 1939'da İspanya İç Savaşı'ndan sonra iktidara gelen Franco rejimi tarafından yeniden kapatıldı.

İspanya'da demokrasiye geçiş süreci sırasında 1978 yılında kabul edilen yeni anayasa ile ikinci kez yeniden kuruldu.

  1. ^ Carr, Raymond. Modern Spain: 1975-1980. Oxford University Press, 1980, p.xvi.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]