General Magic

Vikipedi, özgür ansiklopedi
General Magic
Endüstri PDA yazılımı
Genel merkezi
Ürün Telescript, Magic Cap

General Magic Bill Atkinson, Andy Hertzfeld ve Marc Porat'ın bir araya geldiği bir şirketti. Grup bir el iletişim cihazı geliştirdi, buna iletişimi vurgulayan bir cep bilgisayarı öncüsü olan "kişisel akıllı iletişimci" dediler.[1] 1990'ların başında, Joanna Hoffman Pazarlama Başkan Yardımcısıydı.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal proje 1989 yılında Apple Computer'da başladı. Marc Porat, Apple'ın CEO'su John Sculley'i, bilgisayar, iletişim ve tüketici elektroniği şirketlerinin işbirliği yapması için yeni nesil bilgisayarlara gereksinim duyduğu zaman ikna etti. Paradigma projesi olarak bilinen proje, Apple'da bir süre için koştu, ancak yönetim genellikle ilgisiz kaldı ve ekip kaynaklar için mücadele etti.[2] Sonunda Sculley'e, mayıs 1990'da meydana gelen ayrı bir şirket olarak gruptan ayrılma fikriyle yaklaştılar. Porat, Hertzfeld ve Atkinson, General Magic'de Susan Kare, Bruce Leak, Darin Adler ve Phil Goldman da dahil olmak üzere Apple'ın 7 takımının birçoğuna katıldı.

Şirket başlangıçta neredeyse tamamen gizlilik içinde çalıştı. 1992'de Sony, Motorola, Matsushita, Philips ve AT&T Corporation gibi dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden bazıları, General Magic'in ortakları ve yatırımcıları oldular.[3] General Magic, 1993'te New York'ta düzenlenen bir kamu etkinliğinde, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde iletişim cihazı ve ajan tabanlı bir ağ kurma niyetini duyurdu. 1994'e gelindiğinde, ortaklar gibi 16 telekomünikasyon ve tüketici elektroniği şirketi, Cable & Wireless, France Telecom, NTT, Kuzey Telecom, Toshiba, Oki, Sanyo, Mitsubishi ve Fujitsu dahil genişledi.

1992-1993'te Sculley hala General Magic'in yönetmenliğini yaparken, Apple tüketici elektroniği pazarına Apple Newton olan bir proje ile girmeye karar verdi. Newton, orijinal olarak iletişim yeteneği olmayan bir tablet olarak tasarlandı. Newton 1993 yılında gönderildikten sonra başarısız oldu ve General Magic'in ortakları cihazlarını göndermeye başlamadan önce iletişimci kategorisini zayıflatmaya yardım etti.[4] Sony, 1994'ün sonlarında kablosuz Sony Magic Link ve Motorola Envoy'u sundu ve AT & T, cihazları barındırmak için PersonaLink ağını başlattı. Şirket, 2002 yılının Eylül ayında sonunda iflas ve kepenk aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]