Genç Hitler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.40, 17 Nisan 2016 tarihinde Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16923395 numaralı sürüm (Taşındı: Kategori:Tarihi filmler -> Kategori:Tarihî filmler (Katalitik))
Max
Yönetmen Menno Meyjes
Yapımcı Andrea Albert Damon Bryant
Senarist Menno Meyjes
Oyuncular John Cusack
Noah Taylor
Molly Parker
Ulrich Thomsen
ve
Leelee Sobieski
Müzik Dan Jones
Dağıtıcı LIONSGATE
Çıkış tarih(ler)i 27 Aralık, 2002
Süre 106 dk.
Dil İngilizce
Bütçe 11.000.000 $
Hasılat 539.879 $

Genç Hitler (özgün adı: Max) 2002 yapımı drama filmidir. Film, Adolf Hitler'in sanata olan merakı ve onun Yahudi hocası Max Rothman ile arasındaki ilişkiyi konu alıyor. Gerçekte Max Rothman diye bir şahsiyet mevcut olmamıştır. Karakter, sadece Hitler'in sanata olan merakı ve gençliği hakkında bilgileri sinema izleyicisine ulaştırmak için yaratılmıştır. Geneli Avrupalı oyunculardan oluşan kadronun baş oyuncusu aktör John Cusack'tır. Film genel olarak Hitler'in nazi ideolojisi ve eğer siyaset yerine sanat dünyasında olsaydı neler olabileceğini gözler önüne seriyor.

National Board of Review tarafından "Film yapımındaki Mükemmellik" diye özel ödül sahibi olan film, eleştirmenler genelinden de olumlu yorumlar almıştır. Roger Ebert filmde Hitler'den çok Max karakterinin üzerinde durulduğunun altını çizmiştir. Buna rağmen film bazı tepkilerle karşılaştı. Bazı izleyici kitleleri filmde Hitler'in hümanist olarak gösterilmesine karşı çıksa da filmin başrol oyuncusu John Cusack, konunun tamamen farklı bir yerde olduğunu dile getirdi. Verdiği bir demeçte Cusack Being John Malkovich (1999) isimli filmden sonra bu filmin okuduğu en iyi senaryo olduğunu dile getirmiştir.

Yönetmenliğini ve senaryosunu Menno Meyjesin üstlenmiştir. Meyjesin öncelikle Amblin Entertainment'a başvurmuş ve filmin yapımına yardımda bulunmak için aktör John Cusack da filmde para almadan oynamayı kabul etmiştir.