GemStone/S (veri tabanı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

GemStone/S, bir nesne veritabanı olarak ilk kez Smalltalk programlama dili için mevcut bir uygulama çerçevesi olan bilgisayar yazılımıdır. Tescilli ticari yazılımdır.

Şirket geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

GemStone Systems, 1 Mart 1982'de, bir küme teorisi modeline dayalı bir veritabanı makinesi oluşturmak için Servio Logic olarak kurulmuştur. Ian Huang, Sampoerna Holdings'in (Putera Sampoerna) CEO'sunun teknoloji danışmanı olarak, aşağıdakilerden oluşan ekibi işe alarak kuruluşu başlatmıştır:

 • Frank Bouton - Floating Point Systems Inc'in kurucu ortağı olan Başkan
 • Dr. Michael Mulder - Sperry Univac'ta Gelişmiş İşlemci Tasarımı Grup Müdürü ve Univac 1180 anabilgisayarının Baş Mimarı olan Mühendislik Başkan Yardımcısı
 • Steve Ivy - Tektronix'te üst düzey yönetici olan Operasyon Başkan Yardımcısı
 • Leonard Yuen - IBM DB2 veritabanı Geliştirme Müdürü olan İş Geliştirme Başkan Yardımcısı
 • Dr. George Copeland - Tektronix'teki Gelişmiş Geliştirme Grubunda Kıdemli Personel Mühendisi olan Baş Mimar
 • Steve Redfield - Intel 80286 mikroişlemcisinin Baş Mühendisi olan Baş Mühendis
 • Alan Purdy - Tektronix'te Personel Mühendisi
 • Bob Bretl - Tektronix Sinyal İşleme Sistemleri'nde yazılım mühendisliği yöneticisi
 • Allen Otis - Tektronix çalışanı
 • John Telford - Electro Scientific Industries'den yazılım mühendisliği yöneticisi
 • Monty Williams.

Servio Logic, Haziran 1995'te GemStone Systems, Inc. olarak yeniden adlandırılmıştır. Firma ilk donanım prototipini 1982'de geliştirdi ve ilk yazılım ürününü (GemStone 1.0) 1986'da sevk etmiştir. Mühendislik grubu Beaverton, Oregon'da yaşamaktadır. Orijinal kurucu mühendislerden üçü, Bob Bretl, Allen Otis ve Monty Williams (şimdi emekli), kuruluşundan beri firmada çalışmaktadır.

GemStone'un sahipleri, iş sistemlerinde dağıtılmış bilgi işlemin uygulanmasına öncülük etmiştir. Artık Java EE ile ilişkilendirilen birçok bilgi sistemi özelliği daha önce GemStone'da uygulanmıştır. GemStone ve VisualWave, erken bir web uygulaması sunucu platformuydu. (VisualWave ve VisualWorks artık Cincom'a aittir.) GemStone, IBM'in VisualAge Smalltalk'ı desteklediği sırada Smalltalk Industry Council'de önemli bir sponsorluk rolü oynamıştır. 2005 itibarıyla, Instantiations, IBM VisualAge Smalltalk ürününün dünya çapındaki haklarını satın almıştır. Ürünü VAST (VA Smalltalk) Platformu olarak yeniden markalaştırmıştır.[1]

Büyük bir geçişten sonra GemStone for Smalltalk, GemStone/S olarak devam etmiştir. Ayrıca, ölçeklenebilir, çok katmanlı mimari dağıtılmış bilgi işlem sistemleri için çeşitli C++ ve Java ürünleri GemStone/J ürününe dönüşmüştür. Bu da, karmaşık olay işleme (CEP), olay akışı işleme (ESP), veri sanallaştırma ve dağıtılmış önbelleğe alma için bir Veri Dokusunun erken bir örneği olan GemFire'ın ortaya çıkmasına neden olmuştur.

6 Mayıs 2010'da VMware'in bir bölümü olan SpringSource, GemStone'u satın almak için kesin bir anlaşmaya girdiğini duyurmuştur.[2]

2 Mayıs 2013'te GemTalk Systems, GemStone'u satın aldı.[3]

Gemfire, Pivotal'ın Büyük Veri bölümünde kaldı. Ürün bağımsız olarak mevcuttur. Ancak Pivotal Cloud Cache olarak Cloud Foundry PaaS'ına da entegre edilmiştir..[4]

Ürün[değiştir | kaynağı değiştir]

GemStone, Smalltalk programlama dili üzerine kuruludur. GemStone sistemleri, kritik görev uygulamaları olarak hizmet etmektedir.[5] GemStone çerçeveleri, web hizmetleri ve hizmet odaklı mimariler için hala biraz ilgi görmektedir.

GemStone, iş nesnelerine dayalı ölçeklenebilir, yüksek performanslı, çok katmanlı uygulamalar geliştirmek, dağıtmak ve yönetmek için gelişmiş bir Smalltalk platformudur.

Smalltalk'a olan ilgi, e-ticaret web sayfaları veya Seaside web çerçevesi gibi web uygulaması çerçeveleri için JavaScript oluşturmak için kullanılmasının bir sonucu olarak yakın zamanda yeniden canlandırmıştır. Nesne veritabanlarına dayalı sistemler, ORM veya TopLink veya Hibernate gibi nesne-ilişkisel eşleme çerçevelerine dayalı sistemler kadar yaygın değildir. Uygulama çerçevesi pazarında, JBoss ve BEA Weblogic, GemStone'a biraz benzemektedir.

Gemstone'un yaratıcısı GemTalk Systems, GemBuilder takma adı altında Smalltalk veya Java istemcileri ile Gemstone veritabanları arasında bir arabirim sağlayan bir dizi ürüne de sahiptir. Bu ürünün sürümleri VisualWorks Smalltalk, VA Smalltalk (VAST Platformu) ve Java ortamları için mevcuttur.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Instantiations, Inc". 7 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2021. 
 2. ^ SpringSource acquires GemStone Systems 21 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (23 mayıs, 2011)
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2021. 
 4. ^ Pivotal Cloud Cache
 5. ^ "Slovenian national gas operator has its billing system running on Smalltalk for 10 years". 4 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2021. 
 6. ^ "Gemtalk System". 31 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Ek bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]