Gelibolu (film, 1981)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17.34, 19 Nisan 2016 tarihli sürüm (+ 2 kategori; ± 2 kategori (HotCat))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gelibolu
Gallipoli
"Gelibolu" (Gallipoli) filminin Türkçe sinema afişi
Yönetmen Peter Weir
Yapımcı Patricia Lovell
Robert Stigwood
Senarist David Williamson
Ernest Raymond'un Tell England adlı romanından
Oyuncular Mel Gibson
Mark Lee
Bill Kerr
Görüntü yönetmeni Russell Boyd
Kurgu William M. Anderson
Stüdyo The Australian Film Commission
R&R Films
Dağıtıcı The Australian Film Commission
Paramount Pictures
Roadshow
Cinsi Sinema filmi
Türü Savaş, dram, tarih
Renk Renkli (Eastmancolor)
Yapım yılı 1981
Çıkış tarih(ler)i 7 Ağustos 1981, Sydney, Avustralya (ilk gösterim)
28 Ağustos 1981, ABD
29 Ekim 1982, İstanbul (Site, Sinepop Sinemaları)
Süre 110 dakika
Ülke Avustralya Avustralya
Dil İngilizce
Bütçe 2,6 Milyon Avustralya Doları
Hasılat 5,7 Milyon $ (ABD)
Diğer adları Gli Anni spezzati (İtalya)
Gallipoli - An die Hölle verraten (Almanya)

Gelibolu 1981 Avustralya yapımı dramatik savaş filmdir. Özgün adı Gallipoli olan film Türkiye'de 29 Ekim 1982 tarihinde gösterime girmiştir.[1]

Senaryosunu Ernest Raymond'un Tell England (Anlatın İngiltere'ye) adlı romanından Peter Weir'in David Williamson'la birlikte uyarlayıp yazdıkları filmin yönetmeni de Peter Weir'dir.[2][3] Başlıca rollerinde Mel Gibson, Mark Lee, Bill Kerr ve Harold Hopkins oynamışlardır. I. Dünya Savaşı sırasında Avustralyalı iki sporcu gencin Anzak birlikleri safında Gelibolu'ya gönderilmeleri, savaş öncesi başlayan dostluklarının burada da sürmesi anlatılmaktadır.

"En iyi yabancı film" dalında Altın Küre Ödülüne aday gösterilen Gallipoli, Avustralya Film Enstitüsü'nün sinema ödüllerinin neredeyse tamamını almıştı.[4]

Özet

20.yy'ın başında Avustralya 'nın farklı kesimlerinden iki kısa mesafe koşucusu gencin spor yarışmaları sırasında başlayan dostlukları,ülkelerinin I. Dünya Savaşı'na dahil olması ile gönüllü olarak katıldıkları orduda da devam eder. İngiliz Milletler Topluluğunun 2. sınıf üyeleri olarak görülen Avustralya ve Yeni Zelanda'nın askerlerinden oluşan ve kısaca ANZAC adı verilen birliklere katılan Frank (Mel Gibson) ve Archy (Mark Lee) aslında kendilerini hiç ilgilendirmeyen bu savaşa serüven, heyecan ve değişiklik yaşamak, dünyayı görmek için katılmışlardır. Mısır'da geçen eğlenceli bir eğitim döneminin sonunda da 1915 yılında Çanakkale 'de Gelibolu'ya sevkedilirler. Burada vatanlarını canla başla savunan Türk askerinin müthiş direnişi ile karşılaşınca acı gerçekle yüzyüze gelirler.

Oyuncu Kadrosu

Mel Gibson ve Mark Lee filmin bir sahnesinde
Aktör/Aktris Rolü
Mel Gibson Frank Dunne
Mark Lee Archy Hamilton
Bill Kerr Jack
Harold Hopkins Les McCann
Charles Lathalu Yunipingli Zac
Heath Harris Stockman
Ron Graham Wallace Hamilton
Gerda Nicolson Rose Hamilton
Robert Grubb Billy
Tim McKenzie Barney
David Argue Snowy

Film hakkında notlar

  • Arka planında bir savaşı gösterse de "Gelibolu" filmi bir savaş ve hamaset filmi değildir.Tam tersine savaş karşıtı,barışçı bir filmdir.Her iki tarafın da kahramanlıkları ile ilgilenmez,hatta İngiliz sömürgeciliğine de bir anlamda eleştiri getirir.Aslında iki insanın dostluk ve arkadaşlıkları üzerine kurulu bir filmdir.Zaten savaş sahneleri filmin son bölümünde yer alır.
  • Bu filmden üç yıl önce çevrilen önyargılı Gece Yarısı Ekspresi (Midnight Express) (1978,Alan Parker) filminin aksine bu filmde herhangi bir önyargı yoktur.Karşı tarafta savaşanlar aleyhinde tek bir söz ya da sahne görülmez.Herhangi bir ulusun kahramanlıkları da anlatılmaz filmde.Hatta Avustralyalıları acımasızca ölüme gönderen basiretsiz İngiliz komutanların nezdinde İngiliz sömürgeciliği de eleştirilir.
  • Filmde diğer klasik parçalarla birlikte bol bol kullanılan Albinoni 'nin Adagio'su filmin romantizmine büyük katkıda bulunur.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız