Gelgitsel ivme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünya ile ayın Mars'tan çekilmiş bir fotoğrafı. Ayın varlığı dünyanın dönüşünü yavaşlatıyor ve günlerin her yüzyılda bir 2 ms uzamasına sebep oluyor.

Gelgitsel ivme, bir gezegenle (örneğin dünya) bu gezegenin yörüngesindeki doğal bir uydu (örneğin ay) arasındaki gel-git akıntı kuvvetinden doğan etkidir. İvme genelde negatiftir ve bundan dolayı uyduda aşamalı bir yavaşlama meydana gelir. Bu süreç sonunda önce küçük cisim daha sonra büyük cisim olmak üzere gelgitsel bir kilitlenme olur. Dünya ile ay arasındaki sistem buna en iyi örnektir.

Benzer bir gelgit yavaşlaması süreci, birincil dönme periyodundan daha kısa bir yörünge periyoduna sahip olan veya retrograd yönde yörüngeye giren uydular için gerçekleşir. Adlandırma biraz kafa karıştırıcıdır, çünkü uydunun yörüngesinde döndüğü gövdeye göre ortalama hızı gelgit ivmesinin bir sonucu olarak azalır ve gelgit yavaşlamasının bir sonucu olarak artar. Bu muamma, bir andaki pozitif ivmenin, uydunun bir sonraki yarım yörüngede daha fazla dışa doğru dönmesine ve ortalama hızını düşürmesine neden olduğu için oluşur. Devam eden bir pozitif ivme, uydunun azalan bir hız ve açısal hızla dışarı doğru spiral yapmasına neden olarak açının negatif bir şekilde hızlanmasına neden olur. Devam eden bir negatif hızlanma ters etkiye sahiptir.

Ay'ın Dünyayı yavaşlatması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ay'ın Dünyayı yavaşlatması Ay'ın Dünyaya etkilediği kuvvettir bu kuvvet sayesinde Dünyamızda bir gün 24 saattir. Gelecekte 1 gün 28 saati bulacağı tahmin edilmektedir bunun olacağı tahmini zaman 500 Milyon yılı göstermektedir ""ileride bu rakam değişebilir""

Öte yandan Ay'ın Dünya'nın dönüş hızını giderek yavaşlattığı da bilinmektedir. Ay'ın gezegenimize uyguladığı kuvvet, gezegenimizi son 500.000 Yıl içerisinde yılda 400 dönüşten, yılda 365 dönüşe kadar yavaşlatmıştır.