Gedikli subay

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gedikli Subay (WO), birçok ülkenin silahlı kuvvetlerinde bir rütbe veya rütbe kategorisidir. Ülkeye, hizmete veya tarihsel içeriğe bağlı olarak, Gedikli Subay bazen görevlendirilmiş rütbelerin en küçüğü, Astsubay (NCO) rütbelerinin en büyüğü veya kendi ayrı bir kategorisinde sınıflandırılır. Emir subayı rütbeleri özellikle Common wealth ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri ordularında belirgindir.

Rütbenin adı Orta Çağ İngiltere'sinde ortaya çıktı . Bunu ilk sırasında kullanılan 13. yüzyıl, içinde Kraliyet Donanması, nereye Emri Memuru elde edilen birikim olarak Erdem onların birikmiş deneyim veya kıdem ve teknik olarak yapılan rütbesi ile bir emri yerine göre şartları bir resmi komisyon (ast altında bulunan bir astsubay). Bununla birlikte, İngiliz hizmetlerindeki WO s geleneksel olarak görevlendirilmemiş subaylardan farklı olarak kabul edilmiş ve ele alınmıştır (her iki grup da teknik olarak bir Komisyona sahip olmamasına rağmen).

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki varant memurları, "O" (görevli memurlar) ve "E" (kayıtlı personel) ' den farklı olan "W" (NATO "WO") rütbe kategorisinde sınıflandırılmıştır. Bununla birlikte, baş Emir subayları, görevli subaylarla aynı temelde resmi olarak görevlendirilir ve aynı yemini alırlar. ABD WO s genellikle askere personel olarak uzun hizmet ile, belirli bir teknik alanda uzmandır—bazı durumlarda, ancak, doğrudan girenler WOs olabilir-örneğin, ABD Ordusu Havacılık dalında helikopter pilotu eğitimini tamamlayan bireyler hemen uçuş emri memurları haline gelir.

Common wealth ülkelerinde, Gedikli subay genellikle Astsubayların yanı sıra ABD "E" kategorisine eşdeğer olan diğer rütbeler (OR s) adlı bir kategoriye dahil edilmiştir (yani, bu özel hizmetlerde ayrı bir "W" kategorisi yoktur). Common wealth hizmetlerinde, Gedikli Subay donanmada Astsubay Kıdemli Başçavuş ve Asteğmen arasında yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]