Gebe, Ereğli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Gebe
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Karadeniz Ereğli
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 511
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0372
İl plaka kodu
Posta kodu 67300
İnternet sitesi: [2]

Gebe, Zonguldak ilinin Karadeniz Ereğli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı Osmanlıda Gebe divan yani merkezi köy olarak bilinir.Daha sonra diğer köyler,n kendinden ayrılmasıyla Gebe unvanını alan köy.Ereğli merkeze 18 km uzaklıktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında Ramazan ayı boyunca evlerde iftar davetleri verilir arife günü sirat adı varilen köy meydanında topluca iftar açma yapılır.Yine aynı gün Köy mezarlığı ziyaret edilerek Kuran okunur.Aşure günü köy muhtarlığı tarafınca aşure pişirilerek köy halkı ile köy meydanında yenilir.Mehtar lı diye bilinen çalgılı düğünler yapılır.Dini Bayramlarda çoluk çocuk büyük küçük köy camiinde bayramlaşma töreni olur.Bayram namazı çıkışında camiye yakın hanelerce camiden çıkanlara kahvaltı verilir.yemek çeşitlerine gelindiğinde ise malay,mıhlama,höşmen,kabuklu fasulye, tirit,köy fırınlarında yapılan somun ekmeği,cizleme,bazlama,gaygana bilinenlerdir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 70 km, Ereğli ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 650
2000 511
1997 474

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Küçük çapta arıcılıkda yapılmakta olup genelde kestane balı üretilmektedir... Köyün ekonomisinin temel dayanağı Ereğli Demirçelik Fabrikası ve Maden ocaklarıdır. Tarım ve hayvancılık ikinci planda gelir Gelir getiren tarım fındıkçılıktır. Koyumuzde seracılık faalıyetleride son yıllarda önem kazanmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilk okul 1975 lerde Muhtar Mustafa Çimen zamanında yapılmış vve çevre köylerin eğitim sorunlarıda bununla giderilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat sadece yılın 3 ayı kesintilide olsa su verilmektedir geri kalan diğer aylarda patpat denilen zirai araçlar vasıtasıyla diğer köylerden su tasınmaktadır kanalizasyon şebekesi yoktur. ve bu hususta herhangi bir girisimde gerek mevcut gerekse önceki dönem yöneticilerince olmamamıstır muhtar adnan alar keseyi doldurmayla mesguldur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Ruşanlar sağlık ocagına bağlıdır.Saglık ocagında bir ebe bulunmaktadır.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde Türkiye'de elektrik dağıtımı|elektrik ve sabit telefon vardır.köyde Mustafa Korkmaza ait kırathane,internet ve market bulunmaktadır.köye en 11yakın pazar 2 km çayırlı mevkinde kurulan cevre pazarıdır.köyün gecim kaynagı %100 fındık tır.Ereğliye merkeze 18 km dir.Ulaşım özel vasıta veya her saat başı hareket eden toplu taşıma araclarıyla mümkündür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]