Geçitköy, Keşap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Niveles (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.38, 30 Kasım 2016 tarihli sürüm (düzenleme, yazış şekli: tarafindan → tarafından (2) AWB ile)
Geçitköy
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Keşap
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 172
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28900
Resmî site
[1]

Geçitköy, Giresun ilinin Keşap ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

[[Geçit Köyü; ismini yazın yaylacılık olarak bilinen, hayvanları otlatma amacıyla yapılan göç yolunun üzerinde bulunan coğrafi bir geçitin toprakları içerisinde kalmasından almaktadır ki bu geçitin ismi; eğerlik geçiti veya eğerlik boğazıdır. Göç yolu üzerinde bulunan bu yer, yaylalara da nispeten yakın oluşu nedeniyle 19. yüzyılın sonlarına kadar önemli bir rum köyüydü. Cumhuriyetin kurulmasının ardından Rumların yunanistana gidip Türklerin buralara gelmesiyle, nispeten nüfusunu ve coğrafyasını küçültmüstür. Zira mübasir göçüne kadar civarın en geniş yüz ölçümlü ve en eski yerleşim yerlerinden biriydi. ekim ve otlak alanlarinin bollugu ve ormanin hemen etegine kurulmasi ve koyün tarihinde bir kiliseye sahip olmasi bunu en acik gostergesidir. bir sürü tarihi rum evi kalintisina ve sonradan duvarlari yikilmadan uzerine insaa edilen köy evlerinerastlamak mevcuttur. tarihi kilisenin yerine cami insaa edilmis ve kilisenin malzemeleri sokülerek kullanilmistir kiliseyi görmek mümkün degil ama kilisenin avlusunun bulundugu yerdeki sima kaynamali duvar kalintilari halen durmaktadir, ayrıca kilisenin tabaninda bulunan ve disaridan kucuk bir delik yardimiyla girilebilen birde magara bulunmaktadir.]]

Kültür

Köyün genelinin mübasir göcünün ardindan yerlesmesi ve beraberlerinde getirdikleri gelenekleri zamanla kaybolmustur zira yunanistandan geldikleri cografyada iklimin iliman olmasi ve tarimin bugday üzerine kurulmasi nedeniyle ekseriyette un mamulleri olan yemek cesitleri zamanla karadenizin cografyasina ayak uydurup yernini sebze ve meyvelere birakmistir. Karadenizin en kaliteli fasulyesi sadece bu köyde üretilir. Tahil olarakda ticari olmamakla beraber misir yetistirilir. Yemek cesitleri bulundugu il ile uyum icindedir ancak köyün rakiminin biraz yüksek olmasi ve bu köye özgü birkac otun olmasi fazlaliktan birkac yemek cesitine sahip olmasina yol acar ki en önemlileri ezeltere ve kabalak otundan yapilan tursusudur. köyün en önemli gelir kaynagi findikcilik ve hayvancilikitir demircilik marangozluk ve Aricilikta digerlerine nispeten yok denilecek kadar azdir.

dügünler genelde iki günle sinirli kalir ve ilk gün kina gecesi yapilir ve erkek tarafından sini diye adlandirilan ve icinde geline kina yakma amacli malzemelerin bulundugu büyük aleminyum tepsi (sini) davul zurna maytap ve mermi sesleriyle beraber kiz evine götürülür ve kina yakilir. bu islem sirasinda gelin elini acsin diye bahsis olarak eline altin para (resat altini) veya ceyrek verilir ve erkek tarafinada güve asma diye söylenen ve kiz tarafinin yine ayni gürültü ve senlikle ziyareti gerceklesir. erkekler konak olarak adlandirilan kücük gruplarla erkek evine giderler ve sofralar kurulur misafirler tam anlamiyla aharlanmaya calisilir. ikinci gün ise kiz evi ve erkek evi bulusup davul zurna kemence türküler ve oyunlar esliginde dügün yapilir ve takilar takilir bahsisler verilir. dugunden sonraki günlerde erkek tarafi kiz tarafina gelinide alarak resmi bir ziyaret yaparlarki bunada Yumurta yemegi denir zira adindanda anlasilacagi gibi yumurta yenilmektedir. Köyde baslik parasi yoktur ceyizlerini nispeten kendileride yapsada ev esyalarinin tamamina yakini aaileleri tarafından karsilanir.

Coğrafya

Giresun iline 32 km, Keşap ilçesine 26 km uzaklıktadırve 43 hanedir. Komsununda camlica köyü armutdüzü köyü ve erköy kesap ilcesine ait olan köy sinirlaridir. ayrıca dereli ilcesine ait olan icmesu ve hambaralan köyüyle, yaglidere ilcesine ait olan hisarcik ve tekkeköylede sinirlari kesismektedir. karadenize paralel sekilde uzanan siradaglardan biri olan karatepe daginin kuzey yamacinda olmasi nedeniyle yagmur bulutlerinindan bolca nasibini alan ve yagisli gunlerin sisler esliginde yasandigi kücük bir köydür yazin ilik kisin soguktur. köyde gecim findikcilik basta olmak uzere tarim hayvancilik demircilik el sanatlari ve ariciliktir. köyde birsürü dere ve kücük derecikler (obuz) vardir. bu derelerden bazilari sunlardir:

ismini araca mahallesinden alan ve karatepe daginin zirvesine yakin bir yerinden cikan araca deresi,
karatepenin dogu yamacindan cikan necibin dere
Ilga ve karatepe daginin kesistigi yerden akan su deresi
bütün bu derelerin en sonuncusununda camlica köy sinirinda birlestigi büyük dere.

köy sinirlarini bu derelerle beraber yukarida bulunan karatepe yaylasi belirler ve bu dagda ic kesimle olan ulasimi saglayan egerlik geciti ve köye ait bir mera mevcuttur, ayrıca dogal Turkiye haritasi olarak bilinen birinci derecede sit alani olan sahan kayasi bu köyden görünmektedir. karadenize özgü olan agac türlerinin tamamina yakininida bu köyde bulmak mümkündür. Bu çevrenin en büyük köyü Çamlıca (Mencilis)tir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 172
1997 182

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol (stabileze yol vardir). Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar