Gazi Anadolu Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gazi Anadolu Lisesi
Kuruluş 1984
Ülke Türkiye
Şehir Ankara
İlçe Yenimahalle
Türü Anadolu lisesi
Eğitim dili Türkçe
Öğrenci sayısı 1200
Adresi Beştepe Mahallesi Alparslan Türkeş Caddesi No: 79
Resmî sitesi Resmî site

Gazi Anadolu Lisesi, Ankara'da ortak eğitim veren bir Anadolu Lisesidir. 1984 yılında "Söğütözü Anadolu Lisesi" adı altında kurulmuştur. 1986 yılında şu anki yerine taşınmış ve şimdiki adı almıştır. Okulun amblemi, her öğrencisinin üniformasında bulunan Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasıdır.

Orta Öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı göre okul, düzenli olarak Türkiye'nin ilk on lisesi arasında yer almaktadır (2006'da 9 ve 2005'te 4.).[1] Gazi öğrencileri, Türkiye lise giriş sınavına giren tüm öğrencilerin yüzdebirlik diliminde düzenli olarak yer almaktadır. Öğrencilerinin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi sınavlarında elde ettikleri sonuçlarla okul, Türkiye'nin en başarılı Anadolu liselerinden biri olarak derecelendirilmektedir.

Okul; idari ve sınıf binası, spor salonu ve spor merkezi, kantin ve kampüste öğrenci yurdu ile Ankara'nın en büyük ortaöğretim kurumlarından biridir. Okuldaki ana eğitim dili Türkçe'dir ancak öğrenciler zorunlu İngilizce derslerini yabancı dil olarak almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2006 ve 2005 sınav sonuçları". 27 Nisan 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2007.