Gazetelerin kitap ekleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gazetelerle birlikte verilen kitap eklerinin en köklülerinden olan, Cumhuriyet gazetesinin haftalık ücretsiz kitap eki "Cumhuriyet Kitap" dergisinin 1000. sayısının kapağı.

Gazetelerin kitap ekleri[1], Türkiye'de ve dünyada yeni çıkan veya çıkmak üzere olan kitapların tanıtımını yapan ve kitap eleştirilerine yer veren, genellikle gazete ekleri olarak belli periodlarla yayımlanan dergi tarzındaki yayınlardır.

Giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğunluğu tabloid boyutta gazete kağıdına basılı olan ve ücretsiz olarak verilen bu kitap eklerinde kitap tanıtımları ve kitap eleştirilerinden başka, yazarlarla yapılmış röportajlar, yazar anketleri, yazarların biyografileri, kültür haberleri, edebiyat haberleri, edebiyat dosyaları, denemeler, kitapların satış rakamları ve çok satan listeleri gibi konulara yer verilmiştir. Bazılarında "tadımlık" adı verilen ve kitaplardan alıntılanmış bölümler de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra doğal olarak yayınevlerinin verdikleri kitap reklamları da bu dergilerde geniş yer bulmaktadır. Okurlarının yazılarına yer vererek onları yazarlığa teşvik eden kitap eki dergiler de vardır.

Günümüzde Türkiye'de yirmiye yakın gazete kitap eki vermektedir. Bunların arasında en köklü olanlar Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinin verdikleri kitap ekleridir. Cumhuriyet gazetesi yirmi yılda 1200 kadar ek yayımlamıştır[2].

Çoğunluğu aylık periodlarla yayımlanan kitap eklerinden bazıları haftalık, biri de yılda bir kez yayımlanmaktadır. Zaman zaman ilân edildikleri günde yayımlanmadıkları da olmaktadır. Birlikte verildikleri gazetelerin yayın politikalarına paralel olarak bu dergilerde tanıtılan kitapların konuları da çeşitlilik göstermektedir. Kimi dergiler kuramsal, edebi, tarihi ya da biyografi kitaplarının tanıtımına ağırlık verirken, kimisi de şiir kitaplarına, politik kitaplara, İslam felsefesine, dinî eserler ve tasavvuf kitaplarına, klasik edebi eserlere, polisiye romanlara ya da çocuk kitaplarına daha fazla ağırlık verebilmektedir.

Bununla birlikte piyasadaki kitap eklerinin birbirlerinden farklarının olmadığını, aynı tarihlerde çıkan dergilerin hemen hemen aynı kitapları tanıttıklarını, bunların yayıncılarının kitabı ticari bir meta olarak gördükleri için konuyla bu kadar yakından ilgilendiklerini, zaten bu ekleri hazırlayanların birçoğunun aynı zamanda gazetelerin magazin sayfalarını da hazırladıklarını, dergi sayfalarında belli başlı bazı yayınevlerinin reklamlarının haddinden fazla yer kapladığını ileri sürenler de vardır[3].

Türkiye dışında yayımlanan gazete ekleri arasında en etkili ve köklü dergi ABD'de yayımlanan "The New York Times" gazetesinin haftalık eki olan "The New York Times Book Review"dur. Bu ek 1896 yılından beri yayınını sürdürmektedir[4].

Türkiye'de yayımlanan kitap ekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazete eki olanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap eki Gazete Sıklık Yayın günü
"Agos Kitap (kirk)" Agos Aylık Her ayın ikinci cuması
"Aydınlık Kitap" Aydınlık Haftalık Her hafta cuma günü
"Akşam Kitap" Akşam Aylık Her ayın ikinci haftası cuma günü
"Birgün Kitap" BirGün 15 günde bir İki haftada bir cumartesi günü
"Cumhuriyet Kitap" Cumhuriyet Haftalık Her hafta perşembe günü
"Dünya Kitap" Dünya Aylık Her ayın ilk cuma günü
"Evrensel Kitap" Evrensel Aylık Her ayın son cuması
"Habertürk Kitap" Gazete Habertürk Yıllık Her yıl İstanbul Kitap Fuarı döneminde
"Kitap Zamanı" Zaman Aylık Her ayın ilk pazartesi günü
"Milliyet Kitap" Milliyet Aylık Her ayın 20'sinde
"Radikal Kitap" Radikal, Hürriyet Haftalık Her cuma günü
"Sabah Kitap" Sabah Aylık Her ayın üçüncü haftası cuma günü
"Star Kitap" Star Aylık Her ayın ikinci perşembe günü
"SoL Kitap Eki" SoL Haftalık Her çarşamba günü
"Taraf Kitap" Taraf Aylık Her ayın ikinci haftası cuma günü
"Vatan Kitap" Vatan Aylık Her ayın on beşinde
"Yeni Çağ Kitap Eki" Yeniçağ Aylık Her ayın üçüncü haftası cumartesi günü
"Yeni Şafak Kitap" Yeni Şafak Aylık Her ayın 15 inde
"Yurt Kültür" Yurt Haftalık Her hafta cumartesi günü

Gazete eki olmayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap eki Sıklık Yayın günü Not
"Sabitfikir Kitap" Aylık Gazete eki olmayıp aslında 3 TL fiyatı olmasına rağmen kitapçılarda veya internet alışverişlerinde ücretsiz veriliyor.
"İyi Kitap" Aylık Gazete eki olmayıp kitapçılarda veya internet alışverişlerinde ücretsiz veriliyor. Çocuk ve gençlik kitapları ağırlıklı.
"Remzi Kitap Gazetesi" Remzi Kitabevi'nin tanıtım bülteni niteliğinde.

Artık çıkmayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap eki Gazete Sıklık Yayın günü
"Yeni Binyıl kitap" Yeni Binyıl 2000-2001 arasında kısa süre çıktı[5]

Dünyadaki gazete kitap ekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kitap eki Gazete Sıklık Not
ABD "The New York Times Book Review" The New York Times Haftalık 1896'dan beri çıkıyor.
Birleşik Krallık "The Guardian Review" The Guardian Haftalık Cumartesileri çıkan ek edebiyatın yanı sıra sinemaya ve sanatın diğer dallarına da yer veriyor.
Birleşik Krallık "The Times Literary Supplement" (TSL) The Times Haftalık Yılda 50 kez çıkıyor.

Artık çıkmayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kitap eki Gazete Sıklık Not
ABD "Book World supplement" The Washington Post Haftalık Bütçeden kısıntı yapmak için bu eki çıkarmayı bıraktı[6]
ABD "Chicago Tribune book supplement" Chicago Tribune Haftalık Maliyetleri kısmak için kapatıldı[6]
ABD "Los Angeles Times book supplement" Los Angeles Times Haftalık Maliyetleri kısmak için kapatıldı[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gazeteler hangi günlerde kitap eki veriyor?". edebiyathaber.net. 3 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2013. 
  2. ^ Mehmet Fırat Pürselim. "Kitap ekleri arasında". www.yesilgazete.org. 2 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2013. 
  3. ^ "Gazetelerin Kitap Ekleri Zararlı!". www.dunyabizim.com. 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2013. 
  4. ^ "Sunday Book Review" (İngilizce). nytimes.com. 21 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2013. 
  5. ^ "Popüler Kültürün Dönüştürme Aracı: "Gazetelerin Kitap Ekleri"". haksozhaber.net. 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2013. 
  6. ^ a b c "Another Newspaper Drops Book Review Supplement" (İngilizce). bookgroupbuzz. 1 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]