İçeriğe atla

Gay Liberation Front

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gay Liberation Front ("Gey Kurtuluş Cephesi"; GLF), Stonewall ayaklanmalarına karşılık olarak Haziran 1969 ayında New York'ta kurulan bir lezbiyen ve gey siyasi örgütü idi. İsmi Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi (İngilizcede "National Liberation Front") ismine benzerliğinden dolayı seçilmiştir.

Geyler ve lezbiyenlerin kurtuluşu için açık bir savaşta bulunmaya hazır olan ilk örgüt olup GLF, gey hakları mücadelesinde yeni bir çığır açtı. Stonewall ayaklanmalarının eşcinseller için getirdiği görünürlük ile GLF, özgürleştirmenin tüm sonraki teşebbüslerinin temellerini oluşturdu fakat amaçları gey azınlığının topluma entegre edilmesinin ötesine geçti; kapitalizm, ırkçılık, ataerkillik ve emperyalizm (ve özellikle Vietnam Savaşı) karşıtı bir grup idi.

Gey kurtuluşun başlangıçları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlkbahar 1969'da muhafazakâr gazete San Francisco Examiner eşcinsel karşıtı bir makale yayınladı. Buna karşılık olarak 31 Ekim'de birkaç eşcinsel gazetenin binasının önünde protesto etmeye başladı. Gazete için çalışan elemanlar pencereden protestocuların üzerine baskı mürekkebi döktüler. Protestocular mürekkebi ellerine sürerek binanın dışını el izleri ile damgaladılar.

Purple Hand ("Mor El"), bir New York mafya çetesinin ismi olan "Black Hand"'in bir sözcük oyunu ve gey kurtuluşun bir simgesi oldu.

GLF'in New York'taki gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok erkenden beri örgüt Kara Panter Partisi gibi diğer solcu gruplarına destek verip vermemesi gerektiğine dair sorular ile ilgili örgüt üyelerinin arasında çelişkiler var idi. 1970'te Jim Owles ile Marty Robinson GLF'ın dışında Gay Activists Alliance ("Gey Aktivistler İttifakı"; GAA)'ı kurdular. GAA, kendini "bir militan eşcinsel (fakat şiddete dayalı olmayan) bir sivil hakları örgütü" olarak tanımladı ve GLF'e karşın "eşcinseller ile ilgili doğrudan bir bağlantısı olmayan tüm eylemlere katılma[ktan]" sakınmak istedi.

Daha ılımlı eylemciler GLF'i terk ettikten sonra GLF, kendini açık bir şekilde bir devrimci örgüt olarak tanımladı. GLF'nin New York branşı ile yapılan ve San Francisco Free Press'te yayınlanan bir görüşmede Gay Liberation Front nedir sorusuna verilen cevap:

Henüz var olan sosyal kurumların feshedilmelerine kadar tüm insanoğulları için cinsel özgürlüğün keşfedilmesi mümkün olmadığını inanan kavrayış ile oluşturulmuş, erkekler ve kadınlardan oluşan bir devrimci eşcinsel grubuyuz. Toplumun doğallığımıza cinsel roller ve tarifler takmalarını reddediyoruz. Bu rollerin ve basit mitlerin dışına çıkıyoruz. Kim olduğumuzu olacağız. Aynı zamanda yeni sosyal şekiller ve ilişkiler, yani kardeşlik, işbirliği, insanî sevgi ve sınırlanmamış cinselliğe dayalı ilişkiler kuruyoruz. Babil kendimizi bir gayeye uyuşturmaya zorunda bıraktı...devrim.

Kuruluşundan bir sene sonra GLF'in kapsamında, GLF'in her pazar akşamı düzenlediği ve yaklaşık 70'ten 80'e kadar kişinin katıldığı genel toplantıların yanı sıra 19 hücre ya da eylem grubu, 12 bilinçlendirme grubu, her çarşamba akşamı bir erkekler toplantısı, her pazar akşamı genel toplantıdan önce bir kadınlar toplantısı, üç yaşama komünü ve bir "Radical Study Group" ("Radikal Çalışma Grubu") var idi. Ayrıca "Come Out!" isimli GLF gazetesi ve 17th Street'teki GLF komünün "Gay Flames" isimli dergisi var idi.

Diğer kentlerde GLF[değiştir | kaynağı değiştir]

New York'taki grubun şeklini takip ederek San Francisco ve Londra gibi diğer kentlerde Gay Liberation Front isimli örgütler kuruluyordu. Aubrey Walter ile Bob Mellors tarafından kurulan Londra GLF'i faaliyetlerini sonradan ülkenin her dört köşesine uzattı. 1972'de Köln'de Gay Liberation Front, Almanya'daki hâlâ günümüzde etkin olan en eski lezbiyen ve gey kurtuluş derneğidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]