Gatçina Sarayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gatchina Sarayı
Gatchina Sarayı

Gatchina Sarayı, Rusya'nın Gatchina, Leningrad Oblastı'nda bulunan bir saray.[1] Kraliyet başkenti Saint Petersburg'un bir banliyösü olan Gatchina'da, Büyük Katerina'nın gözdesi olan Kont Grigori Grigoryevich Orlov için mimar Antonio Rinaldi tarafından 1766-1781 yılları arasında yapılmıştır.

Gatchina Sarayı, Serebryany Gölü'nün yanındaki Gatchina'nın merkezindeki tepede yer almaktadır. Saray, klasik mimariyi ve bir ortaçağ kalesinin temalarını Rus klasisizmine özgü süslü iç mekanlarla birleştirir. Gatchina Sarayı, Romanov Hanedanı'nın en gözde konutlarından biri olmuş ve 19. yüzyıl boyunca Rus siyasetinde önemli yer edinmiştir. 1917 Şubat Devrimi'nden bu yana müze ve halka açık park olmuştur. Saray, 1990 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı statüsünü almıştır.[2]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1780'lerde Kont Orlov için orijinal giyinme odası. Eduard Hau, 1880.

1765 yılında Rus İmparatorluğu İmparatoriçesi Büyük Katerina, Boris Kurakin'den Gatchina Malikanesi'ni satın aldı. 30 Mayıs 1766'da, Gatchina Malikanesi arazisinde Serebryany Gölü'nün yanındaki bir tepede Klasik mimari tarzında yeni bir sarayın inşasına başlandı. Catherine ve Orlov, o zamanlar Rusya'da popüler olan İtalyan mimar Antonio Rinaldi'yi bu sarayın yapımı için görevlendirdi. Rinaldi, bir ortaçağ kalesi ve bir İngiliz av kalesi tasarımlarını birleştirerek sarayı inşa eti. Saray, binaların ana dış cephesi için Paritsy'de çıkarılan parik kireçtaşı, vestibül ve kornişin üzerindeki korkuluk için Pudost'tan pudost taşı da dahil olmak üzere Gatchina yakınlarındaki köylerde çıkarılan özel taşlarla kaplandı.

Gatchina Sarayı, Saint Petersburg'un banliyölerinde yapılan ilk saray oldu. İnşaat yavaş ilerledi, sadece ana yapı 1768'in sonunda tamamlandı ve dış dekorasyondaki çalışmalar 1772'ye kadar tamamlanamadı. Gatchina Sarayı nihayet 1781'de, inşaatın başlamasından neredeyse 15 yıl sonra tamamlandı.

Sarayın adandığı Kont Grigori Grigoryevich Orlov, sadece iki yıl sonra 1783'te öldü.

1790'ların Neoklasik tarzında Chesma Galerisi. Eduard Hau, 1877.
Gatchina Sarayı, Gatchina Sarayı'nın minyatür bir kopyasını içeren bir Fabergé yumurtası .

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "History-gatchina.ru". 3 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2022. 
  2. ^ "Historic Centre of Saint Petersburg and Related Groups of Monuments". UNESCO World Heritage Centre. 2019. 29 Kasım 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2019.