Gaozong (Tang)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İmparator Gaozong
Gaozong of Tang.jpg
Çin İmparatoru
Hüküm süresi 15 Temmuz 649-27 Aralık 683
Önce gelen Taizong
Sonra gelen Zhongzong
Hanedan Tang Hanedanı
Doğum 21 Temmuz 628
Ölüm 27 Aralık 683
Luoyang, Çin

İmparator Gaozong (Çince: 唐高宗; pinyin: Táng Gāozōng) veya asıl adıyla Li Zhi (李治) (21 Temmuz 628-27 Aralık 683[1][2]), Çin'in Tang Hanedanı'nın üçüncü imparatorudur. Saltanatı MS 649'dan 683 yılında ölümüne kadar sürmüştür.

İmparator Gaozong, hükümdarlığının son yıllarında ülkeyi yönetememesi nedeniyle İmparatoriçe Wu'dan destek almaya başladı. Gaozong, tüm devlet meselelerini karısına devretti ve MS 683'te öldükten sonra, iktidar tamamen Çin tarihinde ilk hükümdar imparatoriçe olan Wu Zetian'a geçti. Ölümünden sonra Wu Zetian ile birlikte Qianling Mezarlığı'na taşındı.

Gaozong, tarihçiler tarafından genellikle devlet işlerini güçlü karısı İmparatoriçe Wu'ya bırakan zayıf bir yönetici olarak görülmektedir. Egemenliğinin ilk safhasında, babası İmparator Taizong'la başlayan Tang'ın toprak kazanımları, Baekje, Koguryo ve Batı Göktürkler'in fethi de dahil olmak üzere devam etti, ancak MS 670'li yıllar boyunca bu kazanımların büyük bir kısmı Tufan, Silla, Hitay ve Balhae'ye kaybedildi. Ayrıca, Doğu ve Batı Göktürkler'e ait daha önce fethedilen bölgeler tekrarlanan isyanlara maruz kalmışlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [ölü/kırık bağlantı] 兩千年中西曆轉換 (Çince)
  2. ^ [ölü/kırık bağlantı] 兩千年中西曆轉換 (Çince)
Gaozong (Tang)
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Taizong
Çin İmparatoru
MS 649 – 683
Sonra gelen:
Zhongzong