Galle (şehir)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Galle
Galle şehri
Galle mührü
Mühür
Sri Lanka üzerinde Galle
Galle
Galle
Saintes'in Fransa'daki konumu
Ülke Sri Lanka
BölgeGüney ili
İlMisamis Oriental
İdare
 • Belediye başkanıOscar Moreno
Yüzölçümü
 • Toplam426,95 km²
Nüfus
 • Toplam99.478
 • Yoğunlukoto/km²
Zaman dilimiUTC-08.00 (PZD)
Resmî site
http://galle.mc.gov.lk galle.mc.gov.lk
Konum Sri Lanka
KriterKültürel: iv
Referans451
Tescil1988 (12. oturum)
BölgeAsya-Pasifik

Galle (Seylanca: ගාල්ල; Tamilce: காலி), Sri Lanka'nın güneybatı ucunda, Kolombo'ya 119 km mesafede yer alan önemli bir kenttir. Galle, Güney Bölgesi'nin idari başkenti ve Galle İlçesi'nin ilçe başkentidir.

Galle, adanın ana limanı olduğu 16. yüzyılda Portekizlilerin gelmesinden önce Gimhathiththa[1] olarak biliniyordu (14. yüzyılda İbn Batuta Qali[2] olarak değiniyor). Galle, Hollanda sömürge döneminde, 18. yüzyılda gelişiminin en yükseğine ulaştı. Galle, Portekiz mimari stilleri ile yerli gelenekler arasındaki etkileşimi gösteren, Güney ve Güneydoğu Asya'da Portekiz tarafından inşa edilen surların en güzel örneklerinden birini sergilemektedir. Şehir, 1649'dan itibaren Hollandalılar tarafından yoğun bir şekilde tahkim edildi. Galle Kalesi, bir Dünya Mirası alanıdır ve Asya'da, Avrupa'daki işgalcilerin kurduğu en büyük kaledir.

Galle'deki diğer önemli yerler arasında, şehrin doğal limanı, Ulusal Denizcilik Müzesi, adadaki ana Şiva tapınaklarından biri olan ve Cizvit rahipler tarafından kurulan Azize Meryem Katedrali ve tarihi lüks otel Amangalla yer almaktadır. 26 Aralık 2004'te şehir, binlerce kilometre ötesinde, Endonezya sahillerinde meydana gelen 2004 Hint Okyanusu depreminin yol açtığı büyük tsunamiyle harap oldu. Kentte binlerce kişi öldü. Galle, dünyanın en resmedilmeye değer kriket sahalarından biri olarak kabul edilen Galle Uluslararası Stadyum'una ev sahipliği yapmaktadır.[3] Tsunami tarafından ciddi derecede hasar gören saha yeniden inşa edildi ve 18 Aralık 2007'de test maçları başladı.

Galle'deki önemli doğal coğrafi özellikler arasında, Galle Limanı'nı doğu tarafından koruma duvarı oluşturan geniş bir höyük gibi bir tepe Unawatuna'daki Rumassala yer almaktadır. Yerel gelenek, bu tepeyi Hindu destanlarından biri olan Ramayana'nın bazı olaylarıyla ilişkilendirir. Bölgedeki ana nehir Gongala Kanda'dan başlayarak Neluwa, Nagoda, Baddegama, Thelikada ve Wakwella gibi köylerden geçen Gin Nehri (Gin Ganga) Ginthota'da denize ulaşmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Terraroli, Valerio (Ed) (2002). Archaeological Sites and Urban Centres: Treasury of world culture (Volume 1 of World Heritage Series) (1st bas.). Skira Editore/UNESCO. ISBN 978-88-8491-393-7. 
  2. ^ "Medieval Traveller Ibn Battuta was a Guest of the Jaffna King in 1344". Ilankai Tamil Sangam. 2006. 28 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2017. 
  3. ^ "Pitching it Up: The Galle International Stadium". World Cricket Watch. 2011. 28 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]