İçeriğe atla

Gaius Valerius Flaccus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gaius Valerius Flaccus
Ölümc. 90
MeslekŞair
DönemGümüş Çağ

Gaius Valerius Flaccus, Latin edebiyatının gümüş çağının önemli kişiliklerinden olan Romalı şair.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Valerius kendisiyle ilgili bilgi vermediği için yaşamı üzerine bir şey söylemek olanaksızdır. Ne doğum ne de ölüm yılı bellidir. 70 ile 90 yılları arasında edebî etkinliğini sürdürdüğü saptanabilmektedir. Senatörler sınıfındandı ve Onbeşler denen quindecimviri sacris faciundis'in üyesiydi. Apollon'un çok saygı gören bu rahipleri kehanet için Sibylla kitaplarına başvururlar ve Roma İmparatorluğu'na dışarıdan gelen kültleri araştırırlardı. Bundan ötürü Valerius'un epik yapıtında dinin büyük önem taşıması rastlantı değildir. En eski kodekste ortaya çıkan Setinus adından yola çıkılarak doğum yerinin Latium bölgesindeki şarap üretilen Setia kasabası olma olasılığı üzerinde durulmuştur. Marcus Fabius Quintilianus'un Institutio Oratoria'sını yayınlamasından önce yaklaşık olarak 90 yılında öldüğü Quintilianus'un aktardığı "multum in Valerio Flacco nuper amisimus" cümlesinden anlaşılmaktadır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Argonautica[değiştir | kaynağı değiştir]

Hexameterle yazılmış sekiz kitaplık Argonautica yaklaşık 5.600 dizeden oluşmuştur. Ozanın bu epik yapıtı olasılıkla yazarın ölümü yüzünden yarım kalmıştır. Ya bitmemiş ya da çoğaltılırken zarar görmüş olan şiirin yedi kitabı ve sekizincinin de bir kesimi korunabilmiştir. Bunlar bir dizi bölümü içerir ve bu bölümler Apollonios'un dört kitaplık Argonautika'sında anlattığı öykünün yaklaşık dörtte üçüyle benzeşmektedir. Valerius, İason'un Altın Post'u aramak için çıktığı seferi anlatır.

Valerius, orijinal Argonautika'yı metni yakından izlediği yerlerde etki yaratma amacı güder gibi görünmektedir. Acının vurgulanması, konuyu dramatize etme, hayalde canlandırma ve düşünceyi sürekli olarak kısa ifade etme ve retorikten yararlanma okuyucuda daha büyük bir heyecan yaratmak için sık sık kullanılan tekniklerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Conte, Gian Bagio (1994). Latin Literature: A History (İngilizce). Joseph B. Solodow, çev. Londra: Johns Hopkins University Press. 
  • Erim, Müzehher (1987). Latin Edebiyatı. İstanbul: Remzi Kitabevi. 
  • Paratore, Ettore (1969). La Letteratura Latina dell'Eta Imperiale (İtalyanca). Milano: Sansoni/Academia. 
  • Riposati, Benedetto (1973). Storia della Letteratura Latina (İtalyanca). Roma: Societa Editrice Dante Aligieri. 
  • Rose, H. J. (1966). A Handbook of Latin Literature (University Paperbacks) (İngilizce). Londra: Methuen & Co. 
  • von Albrecht, Michael (1997). A History of Roman Literature (İngilizce). 2. New York: E. J. Brill. 

 İşbu madde Fatma Gül Özaktürk tarafından CC BY-SA 3.0 lisansı altında yayımlanan metin içermektedir.