GNU Chess

Vikipedi, özgür ansiklopedi
GNU Chess
GNU Chess sürüm 6.0.0 ile XBoard ön yüzü sürüm 4.5.1 çalışıyor
Geliştirici(ler)GNU Tasarısı
İlk yayınlanma1984 (40 yıl önce) (1984)
Güncel sürüm6.2.9[1] / 31 Mayıs 2020 (2020-05-31)
İşletim sistemiGNU/Linux, Unix, Mac OS X, Windows
TürBilgisayar satrancı
LisansGNU Genel Kamu Lisansı sürüm 3 ya da sonrası
Resmî sitesignu.org/software/chess/
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

GNU Chess (TürkçeGNU Satranç) bir insana ya da bir bilgisayar programına karşı satranç oynayan özgür yazılım satranç motorudur. GNU Chess'in hedefi araştırmalar için taban olmaktır. Çeşitli araştırmalar kapsamında kullanılmıştır.

GNU Chess özgür yazılımdır, GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 3 ya da sonrası ile lisanslanmıştır ve ortak çalışan geliştiriciler tarafından sürdürülmektedir. Tüm kaynak kodu açık olan en erken bilgisayar satranç programlarından ve Unix tabanlı düzenler için en eski programlardan biridir. Birçok düzleme taşınmıştır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

IQ6 deney düzeneği göstermektedir ki Intel Core 2 Duo MİB gibi temel bilgisayar mimarisinde, koşut işleme olmaksızın GNU Chess Elo derecelendirme düzeninde kıdemli usta/2500+ gücünde zayıf uluslararası usta düzeyinde oynamaktadır.

Sık sık XBoard ya da glChess gibi grafiksel kullanıcı arayüzlü yazılımlara bağlanarak kullanılmaktadır. Bu gibi yazılımlara ana motor olarak dahil edilmektedir. XBoard'ın Satranç Motoru İletişim Kuralı GNU Chess'in komut satırı arayüzünü taban almaktaydı. Sürüm 6 artık Evrensel Satranç Arayüzünü de desteklemektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

GNU Chess'in ilk sürümü Stuart Cracraft tarafından yazıldı. Yazılımı yazmaya 1984'te Richard Stallman ile birlikte (henüz GNU tasarısı kurulmadan önce) başladı. GNU Chess GNU'nun ilk parçalarından biri oldu.

GNU Chess birçok yazılımcı tarafından geliştirildi ve genişletildi. Sürüm 2'den 4'e kadarı John Stanback, sürüm 5 Chua Kong-Sian, sürüm 6 ise Fabien Letouzey tarafından yazıldı.

2011'de GNU Chess Letouzey'in Fruit 2.1 satranç motorunu taban alan sürüm 6'ya geçti. Bazı GNU tutkunları 5.07 kod tabanını sürdürmeye devam etti.[2] Chess Engine Grand Tournament'e göre bu kod tabanının sürüm 5.6'sı Fruit 2.3'ten daha güçlüdür.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ceballos, Antonio (25 Temmuz 2017). "GNU Chess release 6.2.9". info-gnu-chess. 10 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2020. 
  2. ^ [1] 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; 5.07 GNU Chess branch
  3. ^ [2] 8 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; the CEGT rating list

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]