Güzelyalı, Bursa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güzelyalı ve Mudanya'nın genel görünümü
Bursa ve civarı Kurtuluş Savaşının cephelerinden biriydi.Güzelyalı'da bulunan kimliği meçhul bir Türk Askeri'nin mezarı.
Güzelyalı Atatürk Anıtı

Güzelyalı, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Marmara Denizi kıyısında bir sahil kasabasıdır.

Osmangazi'ye 29 km uzaklıkta, Mudanya'ya ise yürüyüş mesafesindedir. 1962'de kurulmuştur. Nüfusu 15000 kişidir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Güzelyalı'nın tarihçesi çağlar boyunca bir bölümünü oluşturduğu Mudanya Bölgesi tarihçesi ile bir bütün oluşturmakta ve Eski Burgaz Köyü olarak bilinmektedir.

Bursa ve civarı I. Dünya Savaşı'dan sonra Yunan işgaline uğramıştır. Bu yerler Türk Kurtuluş Savaşı'nın kuzeybatı cephesiydi.Bu cephedeki savaş ancak 12 Eylül 1922'de sona ermiştir.

1922 yılından sonra Burgaz Köyündeki Rumların kaçması ile boşalan köye Türkler yerleştirildi. Batum tarafındaki Gürcüler ile Girit adasını boşaltan Türkler mübadele ile köye yerleştirildi. 15 hane olan köy giderek kalabalıklaştı. 1962 senesinde bir referandum ile Bursa Belediyesi'nden ayrılarak Mudanya Belediyesi'ne mahalle olarak bağlandı ve Güzelyalı adını aldı.

Ancak hizmetlerin yeterli olmadığını gören mahalle halkı 1992 yılında yaptığı referandum ile ve Bakanlar kurulunun 13/08/1992 gün ve 92/40614 sayılı kararı ile Mudanya Belediyesinden ayrılarak başlı başına belde oldu. Bununla beraber Güzelyalı, idari olarak Mudanya Kaymakamlığına bağlıdır. 2009 yerel seçimlerinde, belde statüsü ve ilk kademe belediyeliği kaldırılmış ve tekrar Mudanya İlçe Belediyesine bağlanmıştır.

İklim ve Coğrafi Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Altınkum Mahallesi

Güzelyalı'nın batısında Mudanya, doğusunda Kurşunlu güneyinde Mudanya dağları ve bu dağların Kılıçbayır (110m) ve Kızıltoprak (149m) tepeleri yer alır.Belde içinde güneyden Göynüklü yönünden gelen belediye binası yanından denize akan Çakal dere, yine güneyden gelen Arkur Sitesi yanından akan Meşeli deresi ile Aydınpınar yönünden gelip Sayılgan Villaları yanında Aydınpınar deresi akmaktadır.

Kışın ve baharda faal olan bu dereler yaz aylarında kurumaktadır. Çevrede zeytin ağaçları ve makilik orman arazileri hakimdir. Ancak yapılaşmanın devam etmesi sebebiyle bu bitki daha gerideki boş tarlalara kaymaktadır.

Güzelyalı ve çevresi iklim bakımından Marmara İklim kuşağında yer almaktadır. Bursa Meteoroloji istasyonuna göre yıllık yağış 740 mm'dir. Yağışlar daha çok ilkbahar ve kış aylarında olmaktadır. Sıcaklığın arttığı ve deniz suyu sıcaklığının karaya nazaran daha fazla olduğu yaz aylarında yağışlar çok azalmaktadır. Kış aylarında 226 mm., İlkbaharda 204 mm. olan yağışlar yaz aylarında 74mm.'ye düşmektedir. En sıcak ay ortalaması Temmuz ayında 24.3C, en soğuk ay ortalaması Ocak ayında 4.8 C olarak ölçülmüştür.

Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Güzelyalı'nın 4 mahallesi vardır.

  • Yalı

Güzelyalı'nın batı tarafında yer alır.Mudanya ile komşudur.2009'da (Mudanya'ya bağlandıktan sonra) adı Güzelyalı olarak değişecektir.

  • Eğitim:Güzelyalı'nın ortasında yer almaktadır.
  • Burgaz:Güzelyalı'nın orta ve güneyinde yer alır.Burgaz köyünün bulunduğu yerdir.
  • Siteler:Bursa yolunun güneyindedir.2000 li yıllarda inşa edilmiş birçok site mahalleye adını vermiştir.
  • Altınkum:Güzelyalı'nın doğusunda bulunur.Daha çok villalardan oluşur.Mudanya-İstanbul yolu üzerindedir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Güzelyalı Yolcu İskelesi ve terminal binası

Güzelyalı hem Bursa'nın hem de Mudanya'nın bir parçası olduğundan,her iki yere de dolmuş, taksi ve belediye otobüsü ile ulaşımı vardır. Ayrıca Bursa'nın yolcu iskelesi Güzelyalı'dadır.Buradan kalkan feribot ve deniz otobüsleriyle İstanbul'a 75 dakikada ulaşmak mümkün olmaktadır. Şimdilerde 90 dakikadır. [1] 27 Ocak 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Güzelyalı'dan geçen otobüs hatları; 1/GY Güzelyalı İskele-Emek İstasyonu F/2 Güzelyalı İskele-Heykel-Derebahçe 2/GM Güzelyalı-Mudanya 2/U Mudanya-Güzelyalı-Uludağ Üniversitesi 104 Mudanya-Güzelyalı-Gemlik F/1 Mudanya-Güzelyalı-Terminal

Dolmuş hatları; Şehiriçi-Mudanya-Güzelyalı Mudanya Devlet Hastanesi-Güzelyalı Mudanya-Yeni Mah.-Siteler-Güzelyalı Mütareke-Mudanya-Güzelyalı-Altınkum

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

https://www.mudanya.bel.tr/ 25 Nisan 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
https://www.bursa.bel.tr/ 11 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.