Güzelköy, Dereli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güzelköy
—  Köy  —
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Dereli
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Yüzölçümü
 - Toplam 115 km2 (44 sq mi)
Rakım 900 m (2.953 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 323
 - Yoğunluk 2,81/km² (7,3/sq mi)
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0454
İl plaka kodu
Posta kodu 28950
İnternet sitesi: [2]

Güzelköy, Giresun ilinin Dereli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy tarhi 1074 yıllarında türklerin orta asyadan anadoluya göç etmesiyle bağlantılıdır. yapılan araştırmalar sonucu ; gümüşhane ve şebinkarahisar üzerinden sahile inen aksu deresi boyunca elle yapılan patika yollar iç kesimlerde yaşayan insanların ve tiçaretle uğraşan kervan sahiplerinin yolu olarak kullanılan şebinkarahisar ve giresun sahil gecişi üzerideki bu arazilerde önceki yıllarda rumlar yaşamaktadır. sonraki yüzyıllarda osmanlıların anadoluya gecişinden sonra orta asyadan göç eden kavimler ve bazı beylikler bu yörelere yerleşmişler ve buraları yaşam alanları olarak tercih etmişlerdir. GÜZELKÖY ün ilk Türk soyu yeleşenlerinden OSMANAĞA lakaplı YANGINCI OSMAN 1700 yılların sonlarında boş ormanlık olan bu araziye ilk yerleşen aile olmuştur. ilk yerleşim yıllarında mahalle olan bu köy diğer aile soylarının katılımıyle kurtuluş savasından sonraki yıllarda köy statüsüne kavuşmuştur. 2000 li yılardan önceki ismi IKLIKCI olup şimdiki ismiolan GÜZEL KÖY adını almıştır. Köyün tarihi olarak bilinen ŞIRAN KALESİ çok eski bir kaya kale olarak bilinir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün tarihi acıdan 300 yıllık bir gecmişe dayalıdır. rakım olarak +10 / 900 yüksekliğe ulaşmaktadır. Köy ortasında bulunan sarp bir kayalık bulunmaktadır. ortalama 2.5 khm/2 kakalık bitiminde mağara bulunmakta mağara girişinde tarihi yazılarve resimler duvara kazılmıştır. zaman içnde define avcıları tarafından tahrip edilmiştir. köye ait özel bir yemek kültürü yoktur, karadenizin yöresel yemekleri yapılmaktadır.karadenize özgü tipik yeşilikler içinde evleri şerpiştirilmiş görülmeye değer bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 25 km, Dereli ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 323
1997 346

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy yolu asfalt değildir bakımlı stabiza yoldur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]