Güzelöz, Yeşilhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Güzelöz
—  Köy  —
Kayseri
Kayseri
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Yeşilhisar
Rakım 1.350 m (4.429 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 458
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38800
İnternet sitesi: YerelNET
YerelNET sayfası

Güzelöz, eski ismi Mavrucan,[1] Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Cumhuriyet döneminden önce kullanılan adı Yunanca Mavrucan olup 1928 itibâriyle yerleşim yerlerinin Türkçe isim almasını zorunlu kılan yasa ile köyün adı Güzelöz olarak değiştirilmiştir. Mavrucan Deresi'nin de bulunduğu tarıma ve hayvancılığa uygun vadide kurulmuş bir köydür.

Köy eski bir Rum yerleşim yeridir. Rumlar 1920'li yıllara kadar bölgede varlıklarını sürdürmüşlerdir. Rumların yaşadığı dönemde özellikle üzüm tarımının ve şarapçılığın gelişmiş olduğu, günümüze kadar kalan bağlardan ve kaya oyma şaraphanelerden anlaşılmaktadır. Bölgedeki kiliseler, gizli geçitler ve "pörekler (gizlenme alanları) köyün, Hristiyanlığın Anadolu'da yayılmaya başladığı dönemlerden itibâren yerleşim alanı olarak kullanıldığına işâret etmektedir. Köyde Hristiyanlığın ilk yıllarına ait otuza yakın kilise vardır. Kiliseler ve içindeki resimler zaman içerisinde tahribata uğramış olmakla birlikte, görülmeye değer turistik zenginlikler içermektedir.

Köyde Türk yerleşiminin 19. yy'ın ortalarından itibaren başladığı bilinmektedir. Köy 19. yy'ın ikinci yarısından itibaren özellikle Kırşehir-Çiçekdağı bölgesinden yoğun göç almıştır. Ayrıca hayvancılığa elverişli doğası nedeniyle Yeşilhisar (Karahisar) ve civarından da göç almıştır.

Kayseri, Niğde ve Nevşehir illeri kavşağında bulunan köy, önceleri İncesu ilçesine, Yeşilhisar ilçe olduktan sonra ise Yeşilhisar'a bağlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri tipik Anadolu niteliklerini taşır. Köy halkının eğitim düzeyi oldukça yüksektir. Köyün Üniversite düzeyindeki eğitim oranı %80'leri bulmaktadır. En tanınmış Yemekleri; kuru fasülye (yerel dilde pahla), sini diye tabir edilen baklava türü ve katmer'dir. Köydeki fırınlarda çörek denilen ekmekler pişirilir. Civârda Mavrucan Çöreği diye geçer.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline 84, Yeşilhisar ilçesine 18 km uzaklıktadır. Köyün rakımı yaklaşık 1350 m'dir. Mavırcanözüdere ya da Mavırcan Deresi diye de anılan bir vadinin güney yamacına kurulmuştur. Batısında Başköy, güneybatısında Orhanlı, doğusunda Erdemli ve Keşlik, kuzeyinde Şahinefendi, kuzeydoğuda Kavak ve güneyinde ise Soğanlı köyleriyle komşudur. Güzelöz köyü, Kayseri ilinin Niğde ve Nevşehir illeriyle sınır olan son köyüdür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 387
2000 458
1990 572
1985 606

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Balcılık da yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi hizmet vermektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefonu şebekesi Ekim 2009 tarihi itibariyle faaliyete geçmiştir.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]