Güzelöz, Yeşilhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Güzelöz
—  Mahalle  —
Kayseri
Kayseri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kayseri
İlçe Yeşilhisar
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.350 m (4.429 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 458
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu
Posta kodu 38800
İnternet sitesi: YerelNET

Güzelöz, eski ismi Mavrucan,[1] Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin Cumhuriyet döneminden önce kullanılan adı Yunanca Mavrucan olup 1928 itibâriyle yerleşim yerlerinin Türkçe isim almasını zorunlu kılan yasa ile mahallenin adı Güzelöz olarak değiştirilmiştir. Mavrucan Deresi'nin de bulunduğu tarıma ve hayvancılığa uygun vadide kurulmuş bir mahalledir.

Köy eski bir Rum yerleşim yeridir. Rumlar 1920'li yıllara kadar bölgede varlıklarını sürdürmüşlerdir. Rumların yaşadığı dönemde özellikle üzüm tarımının ve şarapçılığın gelişmiş olduğu, günümüze kadar kalan bağlardan ve kaya oyma şaraphanelerden anlaşılmaktadır. Bölgedeki kiliseler, gizli geçitler ve "pörekler (gizlenme alanları) mahallenin, Hristiyanlığın Anadolu'da yayılmaya başladığı dönemlerden itibâren yerleşim alanı olarak kullanıldığına işâret etmektedir. Mahallede Hristiyanlığın ilk yıllarına ait otuza yakın kilise vardır. Kiliseler ve içindeki resimler zaman içerisinde tahribata uğramış olmakla birlikte, görülmeye değer turistik zenginlikler içermektedir.

Mahallede Türk yerleşiminin 19. yy'ın ortalarından itibaren başladığı bilinmektedir. Köy 19. yy'ın ikinci yarısından itibaren özellikle Kırşehir-Çiçekdağı bölgesinden yoğun göç almıştır. Ayrıca hayvancılığa elverişli doğası nedeniyle Yeşilhisar (Karahisar) ve civarından da göç almıştır.

Kayseri, Niğde ve Nevşehir illeri kavşağında bulunan köy, önceleri İncesu ilçesine, Yeşilhisar ilçe olduktan sonra ise Yeşilhisar'a bağlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek ve görenekleri tipik Anadolu niteliklerini taşır. Köy halkının eğitim düzeyi oldukça yüksektir. Mahallenin Üniversite düzeyindeki eğitim oranı %80'leri bulmaktadır. En tanınmış yemekleri; kuru fasulye (yerel dilde pahla), "mercimek", "nohut" 'dur.Ayrıca "sini" denilen baklava türü tatlısıda oldukça bilinmektedir.Mahalledeki fırınlarda katmer", "kete"(çörek) denilen ekmekler pişirilir. Civârda Mavrucan Çöreği diye geçer.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline 84, Yeşilhisar ilçesine 18 km uzaklıktadır. Mahallenin rakımı yaklaşık 1350 m'dir. Mavırcanözüdere ya da Mavırcan Deresi diye de anılan bir vadinin güney yamacına kurulmuştur. Batısında Başköy, güneybatısında Orhanlı, doğusunda Erdemli ve Keşlik, kuzeyinde Şahinefendi, kuzeydoğuda Kavak ve güneyinde ise Soğanlı köyleriyle komşudur. Güzelöz mahallesi, Kayseri ilinin Niğde ve Nevşehir illeriyle sınır olan son mahallesidir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 387
2000 458
1990 572
1985 606

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Balcılık da yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi hizmet vermektedir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefonu şebekesi Ekim 2009 tarihi itibarıyla faaliyete geçmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]