Gürcü Lejyonu (Ukrayna)

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Gürcistan Milli Lejyonu
Etkin2014
Ülke Ukrayna
BağlılıkUkrayna Savunma Bakanlığı
SınıfıUkrayna Kara Kuvvetleri
Komutanlar
Ünlü
komutanları
Mamuka Mamulaşvili

Gürcistan Milli Lejyonu, Donbass Savaşı'nda Ukrayna tarafında savaşan çoğunlukla etnik Gürcü gönüllülerden oluşan paramiliter bir birliktir. Birim 2014 yılında "Rus saldırganlığına karşı koymak" amacıyla ilan edildi. Lejyonu, kıdemli bir Gürcü subayı olan Mamuka Mamulaşvili komuta ediyor. Çeçen savaşlarından deneyime sahip üyeleri de bulunmaktadır.

2015 yılında Tiflis'te "Kahramanlara Zafer" sloganlı merhum gönüllü Aleksandre Grigolaşvili'yi tasvir eden bir grafiti.

Oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

2016 itibarıyla, Lejyon saflarında en az 100 Gürcü gönüllü savaşçı vardı. Bunların çoğu, askeri deneyime sahip eski Gürcistan Savunma Kuvvetleri askerleri, Rusya ile yapılan 2008 savaşı, Irak ve Afganistan'daki uluslararası misyonlardan tecrübeli askerlerdi. 5 Şubat 2015'te Gürcü Lejyonu'nun hizmeti, Ukrayna Ortodoks Kilisesi başkanı - Ukrayna Ortodoks Kilisesi - Kiev Patrikhanesi Patriği Filaret tarafından 29 Gürcü savaşçıya "Ukrayna sevgisi ve fedakarlığı" için bir madalya vererek takdir edildi. Daha sonra, Gürcü Lejyonu'na Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Avustralya, Yunanistan, Azerbaycan, Moldova, Ermenistan, İsrail, Arnavutluk ve Hindistan'dan gelenler de dahil olmak üzere daha fazla yabancı savaşçı katıldı.

Bireysel Gürcülerin Ukrayna tarafına katılımı, bir dereceye kadar, Ukrayna'da yaşayan eski Gürcistan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili ve onun Gürcistan'ın Birleşik Ulusal Hareket partisinden ortakları tarafından teşvik edildi. Lejyon'un ilk ölümcül zayiatı olan Aleksandre Grigolaşvili'nin 19 Aralık 2014'teki savaşta ölümü Gürcistan'da tartışmalara yol açtı. Gürcistan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, eski cumhurbaşkanı Saakaşvili ve müttefiklerine atıfta bulunarak Grigolaşvili'nin ölümünü "eski yetkililerin temsilcilerine" bağladı. Halkın olumsuz tepkisinin ardından Bakanlık, ifadeyi web sitesinden kaldırdı ve metni için özür diledi.

Ukrayna ordusuyla entegrasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2016'da, Gürcü Lejyonu, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin 25. mekanize piyade taburu "Kyiv Rus"a resmi olarak entegre oldu. Doğu Ukrayna'da 54. Mekanize Tugayı'nın genel komutası altında savaştı. Ocak 2018'de Lejyon, tugay komutanlığının "yetersizliğini" öne sürerek tugaydan ayrıldığını duyurdu.

Bu, 16 Aralık 2017'de Svitlodarsk yakınlarında gerçekleştirilen ve 11 Gürcü savaşçının yaralanmasıyla sonuçlanan maliyetli bir operasyonun ardından geldi. Lejyon komutanı Mamulaşvili, birimin Ukrayna davasına bağlı kaldığını ve başka bir tugaya geçtiğini söyledi ve kararın Miheil Saakaşvili ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko arasındaki siyasi bir ihtilafla bağlantılı olmadığını ekledi.

Gia Tsertsvadze, 2003 yılında cinayet şüphesiyle Rusya'nın uluslararası tutuklama emriyle 15 Ocak'ta Kiev Zhulyany havaalanında gözaltına alındıktan sonra 27 Ocak 2017'de Ukrayna tarafından gözaltından serbest bırakıldı. Savunma avukatı, Rus yanlısı ayrılıkçı güçlere karşı savaştığı için Rusya tarafından uluslararası tutuklama kararının ardında siyasi sebeplerin olduğunu söyledi.

Faaliyet[değiştir | kaynağı değiştir]

Lejyon sabotaj ve keşif faaliyetleri yürütür ve ayrıca Ukraynalı askerlere talimat verir ve eğitir. Ayrıca sürekli olarak konumsal savaşlara katıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]