Güneybatı Afrika Halk Örgütü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
HakanIST (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.44, 18 Ekim 2015 tarihli sürüm (düzeltme, değiştirildi: olark → olarak AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güneybatı Afrika Halk Örgütü
Kısaltma SWAPO
Genel başkan Hifikepunye Pohamba
Kurucu Herman Toivo ja Toivo
Kuruluş tarihi 19 Nisan 1960
Merkez Hans Dietrich Genscher Street, Erf 2464,
Katutura, Windhoek
Gençlik kolu SWAPO Parti Gençlik Birliği
İdeoloji Afrika milliyetçiliği, sosyal demokrasi
Siyasi pozisyon Merkez sol
Uluslararası üyelik Sosyalist Enternasyonal
Resmî renkleri Mavi, Kırmızı ve Yeşil
              
Milli Meclis
54 / 72
Yerel meclisler
226 / 327

Güneybatı Afrika Halk Örgütü (İngilizce: South West Africa People's Organization SWAPO), Namibya'da siyasi parti; uzun süren bir savaştan sonra Namibya'nın (eskiden Güney Batı Afrika) bağımsızlığını kazanan ve 1990'daki bağımsızlık ilanından beri ülkeyi yöneten siyasi parti.

SWAPO 1960'ta kuruldu. Özellikle Amboların yaşadığı kuzey bölgesinde güçlü bir siyasi destek gördü. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Namibya'dan çekilmesini öngören Birleşmiş Milletler (BM) kararına (1966) uymaması üzerine silahlı mücadeleye başladı. Sam Nujoma tarafından yönetilen ve Sovyetler Birliği ile Angola Halk Kurtuluş Hareketi-İşçi Partisi'nden (MPLA-PT) destek alan SWAPO Namibya'da sürdürdüğü gerilla mücadelesi için Angola'yı bir üs olarak kullandığından Güney Afrika Cumhuriyeti 1978'den sonra bu ülkenin topraklarına yönelik bir dizi hava ve kara saldırısına girşti. SWAPO gerillalarının sayısı 1978'de 4 bin, 1981'de ise 8 bin olarak tahmin edilmekteydi. 1968'de Güney Afrika'da 20 yıl hapis cezasına çarptırılan SWAPO kurucularından Herman Toivo ja Toivo, 1984'te salıverildi.

Birleşmiş Milletler'in 1978'de SWAPO'yu Namibya halkının tek temsilcisi olarak tanınmasının ardından, SWAPO ile Güney Afrika Cumhuriyeti ateşkes ilan edilmesini, Güney Afrika askerlerinin bölgeden çekilmesini ve BM güvenlik güçlerinin gözetiminde serbest seçimler yapılmasını öngören bir BM planı üzerinde anlaşmaya vardılar. Ama bu konudaki BM kararını Güney Afrika ancak 1988'de kabul etti.

1989'da bağımsız Namibya'nın anayasasını hazırlamak üzere bir Kurucu Meclis seçildi. 21 Mart 1990'da Namibya bağımsızlığını kazandı; SWAPO lideri Sam Nujoma devlet başkanlığına, Hage Geingob başbakanlığa getirildi. İlk seçimlerde mecliste 41 sandalyelik bir çoğunluk elde eden SWAPO beyazların da katıldığı geniş tabanlı bir hükümet kurdu. 2004'te, üç dönem görev yapan Sam Nujoma'nın yerine Hifikepunye Pohamba SWAPO'nun adayı olarak devlet başkanlığına seçildi. En son 2004'te yapılan parlamento seçimlerinde yüzde 75.1 oy oranıyla parlamentodaki 78 sandalyeden 55'ini kazandı. SWAPO Sosyalist Enternasyonal'e tam üyedir.